Inowrocław w śnieżnej pierzynce

Czytaj dalej
Fot. Ze zbiorów autora
Piotr [email protected]

Inowrocław w śnieżnej pierzynce

Piotr [email protected]

Przedstawiamy piękną pocztówkę z zimowego Inowrocławia.

W kontraście do tegorocznej, dobiegającej końca zimy (wszak umiarkowanie dokuczliwej pod względem opadów i niskich temperatur) spójrzmy na mroźny i słusznie śnieżny widok ul. Toruńskiej w Inowrocławiu na fotografii z ok. 1910 r. Wykonano ją dla potrzeb wydawniczych miejscowej niemieckiej gazety „Kujawischer Bote” i wykorzystano m.in. jako motyw - dziś unikatowej - pocztowej karty widokówkowej.

Korzystając z okazji mniej zorientowanym w topografii miejsca dopowiem, że nie było wtedy współczesnej dwupasmowej ul. Bpa Antoniego Laubitza, a ruch komunikacyjny ze śródmieścia Inowrocławia w kierunku na Toruń odbywał się wyłącznie - właśnie - ul. Toruńską, wtedy oczywiście w pełni przejezdną na całej swej długości.

Na zdjęciu (fotograf ustawił się mniej więcej na wysokości budynku Pogotowia Ratunkowego) widać na wprost, na dalszym planie, słabo jedynie zarysowany budynek III Szkoły Miejskiej (obecne Gimnazjum nr 1 im. Świętego Wojciecha). Po lewej - wieże kościoła Imienia NMP i za płotem - rozciągający się na całym tym odcinku ulicy rozległy ogród proboszczowski parafii Matki Boskiej.

Autor: Piotr Strachanowski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.