Ile zarabia nauczyciel? 3300 zł brutto to mało. Oświata chce podwyżek. Będzie protest w Warszawie

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Gdesz
Katarzyna Domagała-Szymonek

Ile zarabia nauczyciel? 3300 zł brutto to mało. Oświata chce podwyżek. Będzie protest w Warszawie

Katarzyna Domagała-Szymonek

Ile zarabia nauczyciel? Za mało więc 2,5 tysiąca nauczycieli z województwa śląskiego może przyjechać do Warszawy, by walczyć o większe pieniądze. Na edukację i na swoje pensje.

Nauczyciele i pracownicy oświaty w województwie śląskim planują walkę z polityką minister edukacji narodowej - Joanny Kluzik-Rostkowskiej. W przyszłą sobotę (18 kwietnia) nawet 2,5 tys. z nich jedzie do Warszawy, by dołączyć do kolegów z całej Polski i głośno domagać się zmian. Z naszego regionu może wyruszyć nawet 50 autokarów z pracownikami szkół.

Związek Nauczycielstwa Polskiego, który organizuje kwietniową manifestację, przygotował sześć najważniejszych postulatów.

Nauczyciele domagają się: zwiększenia nakładów na edukację, poszanowania zawodu nauczyciela, zahamowania likwidacji szkół i przedszkoli, zaprzestania łamania prawa przez samorządy, podwyżki płac o 10 proc. od 2016 roku i prowadzenia rzeczywistego dialogu z rządem (kolejność z manifestu nauczycieli - przyp. red.).

- To nie będzie demonstracja wyłącznie nauczycieli. Na ulice stolicy wyjdą też pracownicy administracji, kucharki, intendentki czy pedagodzy, bo to oni mają jedne z najniższych pensji - mówi Grażyna Hołyś-Warmuz, rzeczniczka prasowa Śląskiego Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego. - Ma być pokojowo, ale bardzo głośno.

Dlatego poza listą osób chętnych do wyjazdu, koordynatorzy manifestacji w Śląskiem przygotowują trąbki, przeszkadzajki, flagi każdego z protestujących oddziałów ZNP i transparenty z hasłami. - Nadal pracujemy nad ich treścią. Na pewno na jednym będziemy informować panią minister, ile naprawdę zarabiają nauczyciele po poszczególnych szczeblach awansu zawodowego - dodaje Grażyna Hołyś-Warmuz.

- Po 35 latach pracy zarabiam 3300 zł brutto. Żadne pięć tysięcy, bo takie stawki nauczycielskich pensji niektórzy sugerują - mówi Jerzy Szmajda, prezes katowickiego oddziału ZNP.

Decyzję o przeprowadzeniu protestu władze ZNP podjęły po tym, jak minister Kluzik-Rostkowska zerwała dialog w sprawie podwyżek dla nauczycieli. - Chcemy, by protest był wyraźnym sygnałem dla rządu, że nie zgadzamy się na takie lekceważące prowadzenie rozmów z nami, jakie ma w zwyczaju prowadzić minister Kluzik-Rostkowska - mówi Szmajda.

ILE ZARABIA NAUCZYCIEL? ZOBACZ KONIECZNIE TABELĘ PŁAC NA STR. 2.

Przywódcy ZNP grożą, że jeśli nie uda się wypracować porozumienia, może dojść do strajków - najpierw w czasie matur, a potem również jesienią. W stolicy jednym z postulatów może być dymisja Kluzik-Rostkowskiej. - Pani minister jest niespełnioną dziennikarką, a została szefową resortu edukacji. Lekarze nigdy nie pozwoliliby sobie, żeby ich resortem zarządzał człowiek spoza ich zawodu. Jak tak dalej pójdzie, po kolejnej fatalnej nominacji w MEN zaczniemy chyba wołać: "Giertychu, wróć!" - ironizuje Szmajda.

Ile zarabiają nauczyciele?

Na mocy Karty nauczyciela każdego roku minister edukacji narodowej wyznacza wysokość minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego dla nauczycieli. Te stawki od trzech lat się nie zmieniły, dlatego ZNP chce podwyżek od 2016 roku. Minimalne zarobki nauczycieli prezentują się następująco:

Magister z przygotowaniem pedagogicznym - nauczyciel stażysta 2265 zł, nauczyciel kontraktowy 2331 zł, nauczyciel mianowany 2647 zł, nauczyciel dyplomowany 3109 zł.

Magister bez przygotowania pedagogicznego, po uzyskaniu licencjatu z przygotowaniem pedagogicznym - nauczyciel stażysta 1993 zł, nauczyciel kontraktowy 2042 zł, nauczyciel mianowany 2306 zł, nauczyciel dyplomowany 2707 zł.

Licencjat (inżynier) bez przygotowania pedagogicznego, dyplom ukończenia kolegium nauczycielskiego lub nauczycielskiego kolegium języków obcych - nauczyciel stażysta 1759 zł, nauczyciel kontraktowy 1802 zł, nauczyciel mianowany 2024 zł, nauczyciel dyplomowany 2366 zł.

Pozostałe wykształcenia: nauczyciel stażysta 1513 zł, nauczyciel kontraktowy 1548 zł, nauczyciel mianowany 1724 zł, nauczyciel dyplomowany 2006 zł. Średnie wynagrodzenie nauczycieli wynosi odpowiednio: nauczyciele stażyści 2717 zł, nauczyciele kontraktowi 3016 zł, nauczyciele mianowani 3913 zł, nauczyciele dyplomowani 5000 zł miesięcznie.


*Czy krematorium bezcześciło zwłoki? W Zabrzu wrze. Ludzie chcą wyjaśnień
*Strzelanina w Kuźni Raciborskiej. Nie żyje rodzina policjant, policjantka i ich dziecko
*Zielony jęczmień na odchudzanie? Rewelacyjna dieta na wiosnę, która działa
*Wybory prezydenckie 2015: Oto kandydaci na prezydenta RP
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

Katarzyna Domagała-Szymonek

Komentarze

62
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

gzub

Od nagonki, do nagonki. Jak nie lekarze, to policja, jak nie górnicy, to nauczyciele albo rolnicy. Ludzie! Czy wyście już zupełnie poszaleli? Ktoś dostanie dwie-trzy stówki podwyżki albo słusznie domaga się przestrzegania prawa pracy i od razu macie pianę na ustach. Zazdrościcie, bolejecie? No to przekwalifikujcie się, wykształćcie się i będziecie w "raju" zarobkowym. Aaa! Nie chce wam się? No to usta na kłódkę proszę!
P.S. Media kochają takie tematy. Chwytliwe są i przyciągają uwagę. No to ja zacznę nowy: dziennikarze zarabiają po 6000-8000 zł brutto. W dodatku obijają się, wszystko zrzynają z googla albo youtuba, wymyślają nieprawdziwe tematy oraz kłamią. Miło, nie? :-)

fizyczny

Wielu ludzi pracuje za marne grosze 1200zl na cały etat, wielu w ogóle nie ma pracy a ci znowu strajkują bo zarabiają TYLKO 3300zl brutto! No ludzie, opanujcie się!

pracownik

Dlaczego Głos manipuluje danymi i podaje pensje brutto? Przecież to jawna manipulacja, bo za brutto jeszcze nikt się nie najadł. Ktoś, kto zarabia niewiele ponad najniższą pensję krajową zarabia 2000 zł (brutto). Fajnie brzmi, no nie? Manipulanci ściemniaccy...

nauczyciel

Tym wszystkim którym żal pewna część ściska że nauczyciel pracuje 18 godzin (w przedszkolu 22/26) zapraszamy do przekwalifikowania się do zawodu nauczyciela i pójścia popracowania przez minimum rok w szkole. Będziecie wszak zadowoleni - wakacje, ferie.... I pamiętajcie urlopu na żądanie i kiedy mi się podoba nie ma tylko wtedy gdy minister na to zezwala. Pensja jaką dostaniecie - zobaczymy jak zareagujecie. Wtedy zapraszamy na forum i prosimy napisać jak było w szkole :)

ig

...wszystkie wolne soboty,swieta,wakacje 3-miesieczne i mamrotanie o poprawianiu klasowek w domu i doksztalcaniu po godzinach.nauczyciele to roszczeniowa holota,gorsza niz gornicy.koniec!

Nicole

Jakie podwyżki! Chyba im się śni!
Tak sie składa, że robię płace dla nauczycieli, żadna inna grupa zawodowa nie ma tyle dodatków co nauczyciele! Ponadto ich druga pensja to wynagrodzenie za nadgodziny, ktore potrafi sięgać 2-3 tys zł, kto ma tyle dni wolnych? Kto pracuje 20 godz tygodniowo? Wolne w każde Święta? Wyplata z góry?
Owszem obsługa i administracja zarabia mało ale nie nauczyciele!

Stanowcse NIE dla podwyżek nauczycieli!!!

jan 43,

być nauczycielem wolny kraj można poszukać sobie inna pracę w Polsce to im ciągle malo tak samo jak policji proszę zajechać do Niemiec i zobaczyć jak długo trzeba tam pracować nie tak jak u nas 25 lat w tym 3 lata urlop na podleczenie argument ze tam się więcej zarabia ale też wiecej placi sie robiąc zakupy

xyz

A ile zarabiają urzędnicy, którzy nic nie robią przez 40 godzin pobytu w miejscu zatrudnienia?

hanys ktory wyjechol do niemiec i wie co pisze

Polacy,poczekajcie jeszcze 100 lat to bedziecie zarabiac tak jak na zachodzie za wyjatkiem poslow,redaktorow telewizyjnych co sie szkrobiom po lebie ( Lis i jego staro ) itd

gimnazjalista po reformie

pisaże do piur, nauczyciele do pracy fizycznej

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.