Ile powinien zarabiać sołtys? "Złotówkę od mieszkańca wsi"

Czytaj dalej
Fot. Radosław Dimitrow
Radosław Dimitrow

Ile powinien zarabiać sołtys? "Złotówkę od mieszkańca wsi"

Radosław Dimitrow

Samorządowcy z Zawadzkiego proponują, by sołtysi mieli stałe pensje uzależnione od liczebności wsi. Pomysł w regionie wzbudza jednak wątpliwości.

Proponowana zmiana wywraca niemal całkowicie dotychczasowe podejście do płacenia sołtysom za ich trud. Do tej pory, w większości opolskich gmin, panowało przekonanie, że „szefowie” wsi pełnią tę funkcję społecznie. Wypłacana jest im dieta w wysokości kilkuset złotych, która rekompensuje jedynie poniesione koszty.

 • Jakie obowiązki ma obecnie sołtys?
 • Sposób wypłacania diet sołtysom to w samorządach domena radnych. Ile gmin, tyle różnych systemów.

 

Pozostało jeszcze 89% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Radosław Dimitrow

Jako dziennikarz „Nowej Trybuny Opolskiej” i portalu nto.pl staram się być wszędzie tam, gdzie dzieje się coś ważnego. Zajmuję się sprawami, które są istotne dla mieszkańców. Relacjonowałem już m.in. przejście tornada, powódź, liczne procesy sądowe, a także ujawniałem informacje niewygodne dla władz: przypadki mobbingu i nieprawidłowości w pracy urzędów. Uważam, że praca dziennikarza polega nie tylko na opisywaniu, ale także naprawianiu rzeczywistości, dlatego przy okazji klęsk żywiołowych niosłem pomoc poszkodowanym, a podczas epidemii koronawirusa organizowałem wsparcie dla służby medycznej.

Na co dzień szczególnie bliskie są mi sprawy mieszkańców powiatów strzeleckiego i krapkowickiego. Jeśli jest coś, o czym powinienem widzieć, to dzwoń lub pisz.

Moją pasją jest filmowanie. Od 2017 r. pełnię w redakcji funkcję wydawcy wideo oraz kieruję pracą studia nto tv, które działa w Opolu. Jestem twórcą programów telewizyjnych i dokumentalnych.

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Pro Media Sp. z o.o.