Iwona Kłopocka-Marcjasz

Ile powinien ważyć tornister ucznia? Tosia łamie prawo, bo jej torba do szkoły waży 7 kilogramów

Przeciętny tornister waży ok. 4 kg. Paradoksalnie najcięższe tornistry dźwigają najmłodsi uczniowie. Fot. 123RF Przeciętny tornister waży ok. 4 kg. Paradoksalnie najcięższe tornistry dźwigają najmłodsi uczniowie.
Iwona Kłopocka-Marcjasz

Czwartoklasistka Tosia ma dziś siedem lekcji. W tornistrze taszczy 10 podręczników i ćwiczeń. Do tego śniadaniówka i woda w plastikowej butelce. Na plecy wrzuca 7 kilogramów. Zdaniem minister edukacji Tosia nie ma prawa mieć tak ciężki tornister.

Tata Tosi uważa, że pani minister ma rację, więc tornister dźwiga sam. Jego córka to nie ułomek, ale musiałaby ważyć 70 kg, żeby wypchany szkolny tobół nie przyginał jej do ziemi.

- W pierwszych trzech latach nauki córka mogła zostawić część książek i przyborów w szkole. Ale wtedy każda klasa miała sobie przypisaną salę lekcyjną. W czwartej klasie zaczęło się nauczanie przedmiotowe, dzieci wędrują z sali do sali. Nie mają stałego miejsca, a w szkole nie ma szafek na korytarzach - mówi mama dziewczynki, uczennicy PSP nr 15 w Opolu.

Minister Anna Zalewska kilka dni temu wygłosiła zaskakującą opinię, że problem ciężkich tornistrów w Polsce nie istnieje, bo wszystko reguluje stosowne rozporządzenie.

Resortowe przepisy faktycznie są, ale nie dotyczą tornistrów tylko szkolnych szafek. Szkoła ma zapewnić uczniom możliwość pozostawienia części podręczników w szkole. Rzeczywistość jest jednak inna.

 • Najcięższe tornistry paradoksalnie noszą najmłodsi.
 • Statystyki pokazują, że im starszy nastolatek, tym jego plecak jest lżejszy.
Pozostało jeszcze 72% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Iwona Kłopocka-Marcjasz

Moje zainteresowania zawodowe to: zdrowie, oświata, kultura, sprawy społeczne. Obserwuję działania instytucji ochrony zdrowia i zachodzące w nich zmiany systemowe. Piszę o osiągnięciach opolskiego środowiska medycznego, nowatorskich zabiegach, nowoczesnych technologiach i sprzęcie.
Na bieżąco śledzę też życie opolskich szkół. Piszę o wszelkich istotnych dla nauczycieli i uczniów sprawach, relacjonuję przebieg najważniejszych szkolnych wydarzeń. Redaguję dodatek "Twoja Kariera", poświęcony nowinkom w szkołach zawodowych. Interesuje mnie też życie akademickie, szczególnie Uniwersytetu Opolskiego (współtworzę dodatek "Akademicka").
Piszę także o wydarzeniach kulturalnych w regionie (szczególnie interesuje mnie teatr). Interesuje mnie także szeroko pojęta problematyka społeczna.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nto.pl

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Pro Media Sp. z o.o.