Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Iwona Kłopocka

Ile powinien ważyć tornister ucznia? Tosia łamie prawo, bo jej torba do szkoły waży 7 kilogramów

Przeciętny tornister waży ok. 4 kg. Paradoksalnie najcięższe tornistry dźwigają najmłodsi uczniowie. Fot. 123RF Przeciętny tornister waży ok. 4 kg. Paradoksalnie najcięższe tornistry dźwigają najmłodsi uczniowie.
Iwona Kłopocka

Czwartoklasistka Tosia ma dziś siedem lekcji. W tornistrze taszczy 10 podręczników i ćwiczeń. Do tego śniadaniówka i woda w plastikowej butelce. Na plecy wrzuca 7 kilogramów. Zdaniem minister edukacji Tosia nie ma prawa mieć tak ciężki tornister.

Tata Tosi uważa, że pani minister ma rację, więc tornister dźwiga sam. Jego córka to nie ułomek, ale musiałaby ważyć 70 kg, żeby wypchany szkolny tobół nie przyginał jej do ziemi.

- W pierwszych trzech latach nauki córka mogła zostawić część książek i przyborów w szkole. Ale wtedy każda klasa miała sobie przypisaną salę lekcyjną. W czwartej klasie zaczęło się nauczanie przedmiotowe, dzieci wędrują z sali do sali. Nie mają stałego miejsca, a w szkole nie ma szafek na korytarzach - mówi mama dziewczynki, uczennicy PSP nr 15 w Opolu.

Minister Anna Zalewska kilka dni temu wygłosiła zaskakującą opinię, że problem ciężkich tornistrów w Polsce nie istnieje, bo wszystko reguluje stosowne rozporządzenie.

Resortowe przepisy faktycznie są, ale nie dotyczą tornistrów tylko szkolnych szafek. Szkoła ma zapewnić uczniom możliwość pozostawienia części podręczników w szkole. Rzeczywistość jest jednak inna.

 • Najcięższe tornistry paradoksalnie noszą najmłodsi.
 • Statystyki pokazują, że im starszy nastolatek, tym jego plecak jest lżejszy.
Pozostało jeszcze 72% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Iwona Kłopocka

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nto.pl

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Pro Media Sp. z o.o.