Ile faktycznie zarabiają Polacy

Czytaj dalej
Fot. Fot. Maciej Jeziorek / Polskapresse
Mateusz Tkarski

Ile faktycznie zarabiają Polacy

Mateusz Tkarski

Przedsiębiorcy argumentują, że dane GUS nie pokazują, ile faktycznie zarabia się w firmach. A w rzeczywistości jest to dużo mniej.

Jak poinformował GUS, przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu br. wzrosło o 6 proc. rok do roku i 2,7 proc. w skali miesiąca i wynosi 4508,08 zł. Jak uważa Business Centre Club, dużo bardziej wiarygodna dla przeciętnego wynagrodzenia jest jednak mediana. BCC proponuje, aby GUS podawał dane sygnalne oparte dodatkowo na medianie oraz uwzględniał dane z mikroprzedsiębiorstw.

Jak argumentuje BCC, na koniec 2016 r. przeciętne wynagrodzenie wyniosło 4163,98 zł brutto, zaś mediana 3291,56 zł - połowa Polaków zarabiała powyżej, a połowa poniżej tej kwoty. Najczęściej otrzymywana pensja (tzw. dominanta) to 2469,47 zł brutto, czyli niecałe 1800 zł na rękę. Kolejny czynnik, który według BCC obniża obiektywizm danych podawanych przez GUS, to analizowanie danych z firm zatrudniających powyżej 10 osób i pomijanie mikrofirm zatrudniających mniej niż 10 osób, zwłaszcza że jest ich 2 miliony. Przeciętne wynagrodzenie liczone średnią w tych firmach wyniosło w zeszłym roku 2300 zł.

Mateusz Tkarski

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Pro Media Sp. z o.o.