I w życiu, i na torze nie kończy się przed metą. Bydgoszczanka na podium w MP na Wodach Otwartych

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Czachorowski
Dorota Witt

I w życiu, i na torze nie kończy się przed metą. Bydgoszczanka na podium w MP na Wodach Otwartych

Dorota Witt

- Kiedy pierwszy raz przepłynęłam w jeziorze 1,5 km, powiedziałam: „nigdy więcej”. Ale większy wysiłek to także większa radość, że się udało - mówi Daria Olbińska, brązowa medalistka Mistrzostw Polski na Wodach Otwartych, reprezentująca barwy MKS Astoria Bydgoszcz.

Skąd studentka wydziału Rolnictwa i Biotechnologii UTP wzięła się na Mistrzostwach Polski na Wodach Otwartych?

Na pływanie posłali mnie rodzice, kiedy miałam siedem lat. Usłyszeli o naborze, zapytali, czy chciałabym spróbować. Poszłam na basen i przepadłam. Dość szybko przyszły pierwsze osiągnięcia, pierwsze medale, to dodawało skrzydeł. W tej dyscyplinie to istotne, by zacząć trenować w młodym wieku. Ważne jest wczesne obycie z wodą. Kiedy byłam w gimnazjum, pojawiła się kontuzja barku. Leczenie zajęło kilka miesięcy. Po tym czasie trudno było mi wrócić do regularnych treningów, pojawiła się bariera psychologiczna. Jakoś ją przełamałam, ale kiedy byłam już w liceum, okazało się, że mam bardzo poważne problemy z kręgosłupem. To zresztą typowe dla pływaków – podczas codziennych, długich treningów najbardziej obciążony jest kręgosłup, barki, kolana. Staram się przestrzegać zaleceń lekarza: nie przebywać zbyt długo w jednej pozycji – ani za długo nie siedzieć, ani nie stać, by nie pogarszać sytuacji. A to musiało wpłynąć na wybór dalszej ścieżki kształcenia i przyszłego zawodu. Studiowanie wychowania fizycznego odpadało, także dlatego, że nie chciałam ograniczać swojego rozwoju tylko do jednej dziedziny. Biologia, chemia, matematyka interesowały mnie od zawsze. Wybrałam biotechnologię i choć studiuję na uczelni technicznej, gdzie generalnie przeważają studenci, na moim kierunku studiuje tylko jeden chłopak.

Skoro przez lata trenowała pani na basenie, skąd decyzja o wypłynięciu na otwarte wody. To przecież zupełnie co innego.

Rzeczywiście. Na powrót do sportu namówił mnie kolega, którego znałam jeszcze z podstawówki, widywaliśmy się na zawodach różnego szczebla. Pojechałam z nim do Piecek i spróbowałam. Okazało się, że taki rodzaj pływania też sprawia mi wielką frajdę, choć jest bardziej wymagający niż pływanie w basenie. Dołączyłam do sztafety. Wkrótce byliśmy gotowi na pierwsze starty, które poszły… tak sobie. Zawody Woda Bydgoska i Mistrzostwa Polski w Dąbrowie Górniczej z zeszłego roku potraktowałam jednak jako pouczającą rozgrzewkę przed kolejnymi zawodami. I w tym roku popłynęłam tak, że jestem z siebie zadowolona. A że apetyt rośnie w miarę jedzenia, za rok chciałabym poprawić swój czas. Biorę się więc do trenowania, dopóki temperatura wody pozwoli – na jeziorze, potem przeniosę się na basen, by w maju, może w kwietniu, wrócić na otwarte wody.

W połowie sierpnia w Olsztynie zdobyła pani brązowy medal Mistrzostw Polski na Wodach Otwartych w kategorii młodzieżowców.

Płynęliście w mieszanej sztafecie. Każdy z nas miał do przepłynięcia 1250 m. To bardzo wyczerpujące, zwłaszcza, gdy – jak w tym przypadku – zawody są organizowane na ogólnodostępnym jeziorze, z którego w tym samym czasie bez żadnych ograniczeń korzystają inni ludzie – pływają na motorówkach, rowerach wodnych. Na wodzie tworzyły się duże fale, trudno było nawigować. W pewnym momencie byłam tak poirytowana i zmęczona, że powiedziałam sobie: „wychodzę”. Ale zaraz potem zadziałały umiejętności, które wypracowuje podczas treningów każdy sportowiec: postanowiłam się nie zniechęcać, nie poddawać, pomyślałam, że nie po to tam pojechałam, by kończyć przed metą. „Dasz radę, dasz radę. Tylko uspokój oddech, nawiguj rzadziej” - powtarzałam sobie w myślach. Nie mogłam zawieźć kolegów ani siebie.

Właśnie o tym myśli się, płynąc samemu środkiem jeziora?
W wodzie trzeba myśleć cały czas, trzeba planować każdy swój ruch, bo najważniejszy jest spokój i opanowanie. Zresztą pływanie, może poza tym sprinterskim, sprzyja refleksji. Nigdzie tyle nie rozmyślam, ile w basenie, gdy idę sobie popływać dla przyjemności.

Czym różni się pływanie w basenie od tego na otwartej wodzie?
W basenie podczas nawrotów, pływacy powiedzą: „na ścianie”, można odpocząć. Te sekundy wytchnienia czasem znaczą bardzo wiele. Ale na jeziorze czy w rzece odpocząć nie ma gdzie, nawet jeśli bardzo tego potrzebujemy. Często jesteśmy zdani na samych siebie, bo grupa się rozpłynęła. Poczucie bezpieczeństwa daje to, że w pobliżu jest ratownik na łódce czy w kajaku, a umownym znakiem – prośbą o interwencję, jest odwrócenie się na plecy i zdjęcie czepka. Na zawodach wysokiej rangi raczej się jednak z tego nie korzysta. Sportowcy walczą do końca. Na otwartej wodzie przeszkadzają fale, słońce, które nierzadko świeci prosto w oczy, co utrudnia nawigowanie (pomocne okazują się bojki orientacyjne). Potrzeba maksymalnego skupienia – przez cały czas. Na otwartej wodzie szybciej przychodzi zmęczenie. Kiedy pierwszy raz przepłynęłam w jeziorze 1,5 km, powiedziałam: „nigdy więcej nikt mnie do tego nie namówi”, choć w basenie taki dystans to dla mnie żaden problem. Ale większy wysiłek, większy ból ramion, mięśni, to także większa satysfakcja i radość, że się udało.

Jest pani także ratownikiem wodnym, uczy pani pływać dzieci. Kończy się kolejny sezon – kolejny, w którym słyszeliśmy o tragediach nad wodą. Dlaczego do nich dochodzi, jakie są nasze grzechy główne?
Przede wszystkim bezmyślność. Zwłaszcza rodzice za szybko zapominają, że woda w jeziorze czy morzu jest zdradliwa. Idą z dziećmi na plażę, na której jest ratownik i są przekonani, że wobec tego oni sami są zwolnieni z odpowiedzialności. Tylko że ratownik czuwa nad bezpieczeństwem wszystkich wypoczywających, obserwuje w jednej chwili dziesiątki jeśli nie setki osób. Rodzic może się skupić tylko na swoich dzieciach i powinien cały czas mieć je na oku. Zwłaszcza że nie tylko dzieci, ale i dorośli nie wiedzą, jak zachować się w razie powszechnego niebezpieczeństwa jakim są zwyczajne - wydawało by się - fale, a przede wszystkim fale wsteczne. Kiedy taka fala nas przykryje, często instynktownie zaczynamy walkę z nią, tymczasem trzeba się jej poddać, by za chwilę nas wyrzuciła. Proste, ale wcale nie oczywiste. O tym powinno się mówić w szkołach. Kolejny błąd to wchodzenie do wody po alkoholu. Już wypicie niewielkiej ilości i to na słońcu wpływa na naszą koncentrację, koordynację ruchową, orientację. Wystarczy że zakręci nam się w głowie, kiedy jesteśmy pod wodą i może dojść do tragedii.

Dorota Witt

Komentarze

4
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

creditmidland

Szukasz finansowania biznesowego, finansów osobistych, kredytów hipotecznych, kredytów samochodowych, studenckich, konsolidacyjnych, niezabezpieczonych, kapitału podwyższonego ryzyka itp. ... Jesteś we właściwym miejscu, skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej informacji

E-mail: creditmidland@gmail.com
https://midsetloanfirm.webs.com/
whatsapp: +48732104284
Firma pożyczkowa Midset

creditmidland

Szukasz finansowania biznesowego, finansów osobistych, kredytów hipotecznych, kredytów samochodowych, studenckich, konsolidacyjnych, niezabezpieczonych, kapitału podwyższonego ryzyka itp. ... Jesteś we właściwym miejscu, skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej informacji

E-mail: creditmidland@gmail.com
https://midsetloanfirm.webs.com/
whatsapp: +48732104284
Firma pożyczkowa Midset

Susan Benson

Witam, czy potrzebujesz pilnej pożyczki?
Jestem Susan Benson. Jestem pożyczkodawcą, a także konsultantem finansowym.

Potrzebujesz pożyczki na założenie firmy, ukończenie projektu, zakup domu lub samochodu, czy też potrzebujesz pożyczki z innych powodów osobistych? jeśli tak, skontaktuj się z moją firmą. Świadczymy wszelkiego rodzaju usługi kredytowe, zarówno zabezpieczone, jak i niezabezpieczone. Jeśli to czytasz i wiesz, że potrzebujesz wsparcia finansowego, możesz po prostu napisać do nas e-mailem: (sunshinefinancialgroupinc@gmail.com) i otrzymaj natychmiastową odpowiedź.

Jesteśmy firmą świadczącą kompleksowe usługi finansowe i staramy się pomóc Ci poprawić długoterminowe i krótkoterminowe cele finansowe, ponieważ Twoja stabilność finansowa jest naszym ostatecznym celem.

Funkcje i zalety;
* Wygoda - Możesz ubiegać się o pożyczkę w dowolnym miejscu i czasie.
* Elastyczna kwota - Ty decydujesz, ile chcesz pożyczyć.
* Szybkie bezpośrednie finansowanie - otrzymaj pożyczkę w ciągu 24 godzin od zatwierdzenia.
* Elastyczne oprocentowanie 3%.
* Wysokie wskaźniki akceptacji
* Masz szansę wybrać datę spłaty - co tydzień, co miesiąc lub co rok przez okres od 1 do 30 lat.
* Prosta aplikacja online.
* Spersonalizowane wskazówki i wiedza.
* Brak ukrytych opłat

Wiele osób boryka się z przedwczesnymi wyzwaniami finansowymi iz jakichś powodów tak trudno jest im uzyskać pożyczkę w lokalnych bankach lub innych instytucjach finansowych.

Jeśli naprawdę potrzebujesz rozwiązania dla swoich finansów, po prostu napisz do mojej firmy, a pomożemy Ci z pożyczką. Pomogliśmy wielu osobom i organizacjom, które borykają się z trudnościami finansowymi na całym świecie. Kiedy aplikujesz z nami, składasz podanie w zaufanej firmie, która dba o Twoje potrzeby finansowe, naszym najwyższym priorytetem jest Twoja stabilność finansowa i będziesz pod opieką przez cały proces.

Aby uzyskać więcej informacji na temat naszej oferty pożyczki, prosimy o przesłanie nam wniosku o pożyczkę za pośrednictwem:
E-mail: sunshinefinancialgroupinc@gmail.com

Susan Benson

Witam, czy potrzebujesz pilnej pożyczki?
Jestem Susan Benson. Jestem pożyczkodawcą, a także konsultantem finansowym.

Potrzebujesz pożyczki na założenie firmy, ukończenie projektu, zakup domu lub samochodu, czy też potrzebujesz pożyczki z innych powodów osobistych? jeśli tak, skontaktuj się z moją firmą. Świadczymy wszelkiego rodzaju usługi kredytowe, zarówno zabezpieczone, jak i niezabezpieczone. Jeśli to czytasz i wiesz, że potrzebujesz wsparcia finansowego, możesz po prostu napisać do nas e-mailem: (sunshinefinancialgroupinc(At)gmail com) i otrzymaj natychmiastową odpowiedź.

Jesteśmy firmą świadczącą kompleksowe usługi finansowe i staramy się pomóc Ci poprawić długoterminowe i krótkoterminowe cele finansowe, ponieważ Twoja stabilność finansowa jest naszym ostatecznym celem.

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.