Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

I Komunia Święta naszych dziadków i babć. Jak dawniej przyjmowaliśmy ten sakrament

Czytaj dalej
Fot. Krystyna Trzupek
Krystyna Trzupek

I Komunia Święta naszych dziadków i babć. Jak dawniej przyjmowaliśmy ten sakrament

Krystyna Trzupek

Nie było drogich prezentów, grubych kopert, wystawnych przyjęć w wynajętych lokalach. - Dzień I Komunii Św. to było głównie przeżycie duchowe - wspominają Antoni Mamak z Limanowej i Rozalia Rapciak z Poręby Wielkiej, którzy do I Komunii przystępowali przed II wojną światową.

- 1 września 1937 roku mama włożyła mi na plecy jakieś pudełko i kazała iść do szkoły - snuje szkolne wspomnienia Antoni Mamak z Limanowej. - Miałem blisko, przez potok Mordarka, zwany ,,Rzyka”, który nieraz kusił na wagary. Trochę się spóźniłem, korytarz był pusty, trwały lekcje. Nie wiedziałem, co robić. Dopiero woźny Jan Wójcik zaprowadził mnie do klasy.

W klasie było też kilkoro żydowskich dzieci ze śmiesznie podkręconymi pejsami i białymi sznurkami przy pasie. Nie uczestniczyły w lekcjach religii z ks. Stanisławem Kaliszem, który przygotowywał uczniów do pierwszej spowiedzi i Komunii Św. Katecheta był surowy i wymagający. Warunkiem przystąpienia do I Komunii Św. była dobra znajomość nie tylko pacierza, ale i przykazań Bożych i kościelnych. Mały Antek ten egzamin, dzięki pomocy ojca, zdał bardzo dobrze.

- W dniu spowiedzi mama kazała mi najpierw pójść do małej izby, zrobić rachunek sumienia - opowiada.

A było co rachować. Bo nieraz bił się z kolegami, dokuczał siostrze, gonił kijem obce koty, co wyjadały im króliki ze stajni, a najgorsze było to, że wybrał sroce z gniazda jajka, za to że porywała im młode kurczęta.

Czytaj więcej:

 • Po mszy świętej wszyscy wyszli przed kościół, żeby zrobić wspólne, pamiątkowe zdjęcie. Co było dalej?
 • Jakie prezenty dostawały dzieci?
Pozostało jeszcze 66% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Krystyna Trzupek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nto.pl

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Pro Media Sp. z o.o.