Honory dla partyzanta. W Szczecinie może być ulica Bronisława Zientala

Czytaj dalej
Fot. Sebastian Wołosz
Marek Jaszczyński

Honory dla partyzanta. W Szczecinie może być ulica Bronisława Zientala

Marek Jaszczyński

Do rady miasta wpłynął wniosek o zmianę nazwy ul. Obrońców Stalingradu. Nowym patronem miałby być por. Bronisław Ziental

- Powinniśmy uczynić wszystko, aby tak dzielnych ludzi, walczących z dwoma systemami totalitarnym, niemieckim nazizmem i komunizmem, należycie upamiętnić po to, aby młode pokolenie Polaków miało autentyczne autorytety i wzorce - mówi o propozycji Daniel Zazula, przewodniczący stowarzyszenia patriotycznego Kontra 2000.

Kim był porucznik Bronisław Ziental, rocznik 1924, pseudonim „Dąb”, „Zawadzki”, „Groźny”?

Był członkiem Związku Walki Zbrojnej, a następnie Armii Krajowej oraz Narodowych Sił Zbrojnych. W czasie Powstania Warszawskiego pełnił rolę zaufanego oficera łącznikowego między generałem Borem-Komorowskim a dowództwem Brygady Świętokrzyskiej. Odznaczony krzyżem Virtuti Militari oraz trzykrotnie Krzyżem Walecznych.

Po wojnie pracował jako kurier Delegatury Rządu na Kraj, dostarczając m.in. informacji dla oddziałów AK „Nurta”, „Wilka” i „Groźnego”. Ściśle współpracował z pułkownikiem Janem Sowińskim, oficerem wywiadu władz emigracyjnych oraz na Zachodzie z gen. Szyszko-Bohuszem, zastępcą gen. Andersa.

Jego życiorys przypomina głównego bohatera filmu „Pułkownik Kwiatkowski”, bo potrafił wejść w struktury MO. Pracował m.in. w Komendzie Głównej Milicji w Warszawie. Pełnił też funkcję komendanta gmachu Komendy Miejskiej MO we Wrocławiu. W trakcie działań operacyjnych zdobywał niejako przy okazji dowody malwersacji, popełnianych przez ówczesnych, wysoko postawionych, urzędników i funkcjonariuszy. Ma w swoim życiorysie wątek szczeciński. Niestety tragiczny. Łapany przez UB, zawsze uciekał. Prócz ostatniego razu, gdy aresztowano go w Szczecinie i trzymano w areszcie śledczym przy ulicy Małopolskiej. Tym razem ucieczka nie powiodła się. W odwecie UB-owcy tak go skatowali taboretami i grubymi kołkami, że współwięźniowie widząc wrzucaną do celi bezwładną, oblaną krwią postać przypuszczali, że Ziental już nie żyje. Ostatecznie został rozstrzelany w styczniu 1951 roku.

Ulica Obrońców Stalingradu jest na liście ulic przeznaczonych do zmiany nazwy na mocy ustawy dekomunizacyjnej. Chodzi o usunięcie z przestrzeni publicznej nazw upamiętniających osoby, organizacje, wydarzenia i daty symbolizujące komunizm lub propagujące ten ustrój. Propozycja nowego patrona podoba się też szczecińskiemu oddziałowi IPN, chociaż stąd wyszła propozycja innego patrona, Romana Dmowskiego. To nie pierwsza propozycja zmiany patrona ulicy. Dwa lata temu pojawił się pomysł uhonorowania Mariana Jurczyka, uczestnika strajków w roku 1970 i przywódcy protestu w roku 1980, byłego prezydenta Szczecina.

Co sądzisz o propozycji zmian nazwy ulicy Obrońców Stalingradu?

Marek Jaszczyński

Witam! Dziennikarzem jestem kilkanaście lat. Karierę zaczynałem w "Gazecie Poznańskiej". W GS24.pl i "Głosie Szczecińskim" zajmuję się bieżącymi sprawami Szczecina i regionu, a szczególnie komunikacją miejską. Piszę o historii i o wojsku. W moim kręgu zainteresowań są również Police. Przygotowuję materiały o bieżących wydarzeniach z gmin wchodzących w skład powiatu polickiego. Wszystkie te informacje można znaleźć na stronie www.police.naszemiasto.pl. W wolnym czasie - a z tym jest różnie - uwielbiam ruch na świeżym powietrzu, a gdy czas na to pozwoli to lubię zagrać w gry strategiczne.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.