Hołdy dla cywilnych bohaterów [zdjęcia]

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Bloch
Hanka Sowińska

Hołdy dla cywilnych bohaterów [zdjęcia]

Hanka Sowińska

W 77. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego w Bydgoszczy uczczono pamięć członków Okręgowej Delegatury Rządu na Kraj.

- Mama nasza mówiła, żebyśmy o ojca nie pytali, bo lepiej nie wiedzieć. Dziś od historyków więcej dowiadujemy się o naszym tacie - przyznała Hanna Wojcikiewicz, córka Zdzisława Brzeskiego, jednego z szefów tajnych pionów administracji rządowej tworzonej w okresie niemieckiej okupacji na Pomorzu.

Wczoraj bliscy Z. Brzeskiego uczestniczyli w uroczystości z okazji 77. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego, zorganizowanej przez Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki oraz Delegaturę IPN.

- Po ucieczce ojca z Piaśnicy, z transportu zakładników, musieliśmy opuścić nasz rodzinny dom w Orłowie. Tułaliśmy się przez całą okupację. Po wojnie ubecja nie zostawiła ojca w spokoju - pamiętam kopanie w nocy do drzwi i tatę, który wracał z przesłuchań pokrwawiony - mówił nam Wojciech Brzeski, syn Zdzisława.

Na gmachu KPUW odsłonięto tablicę z nazwiskami 12 bohaterów cywilnej walki o niepodległość, działaczy ODR na Pomorze kryptonim „Piaski”, „Mewy”, „Zatoka”, z których większość zginęła po wojnie w ubeckich więzieniach. Obok znajduje się druga, informująca o tym, czym było Polskie Państwo Podziemne.

O dramacie rodziny Bolesława Lipskiego, ps. Bartel, szefa Wydziału Bezpieczeństwa ODR, katowanego przez ubeków w Bydgoszczy i w więzieniu na Mokotowie, wspominała wnuczka. - Babcia pisała wszędzie, chcąc dowiedzieć się, gdzie jest jej mąż. Od 1945 r. nie miała od niego żadnej wiadomości. Pierwsza odpowiedź przyszła w 1957 roku - mówiła.

O tym, jak tworzono na Pomorzu cywilne struktury, o ludziach, którzy - nie bacząc na niebezpieczeństwo - tak wiele ryzykowali, jak również o tragedii tych, którzy po wojnie mieli być elitą narodu polskiego, oraz ich rodzin, mówili: prof. Bogdan Chrzanowski, historyk z Uniwersytetu Gdańskiego, współautor książki „Polska Podziemna na Pomorzu 1939-1945”, oraz dr Marek Szymaniak z Delegatury IPN.

Wcześniej złożono kwiaty pod „Ścianą Pamięci” na ul. Kcyńskiej oraz pod tablicą na ul. Śniadeckich 38.

Hanka Sowińska

Zawodowe zainteresowania: zdrowie, medycyna, organizacja ochrony zdrowia, historia medycyny; historia ze szczególnym uwzględnieniem najnowszych dziejów Bydgoszczy; udział w pracach różnych gremiów, których zadaniem jest ocalenie tego, co prof. Gerard Labuda nazywał "strumieniem wieków".

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.