Krzysztof Ogiolda

Historia potoczyła się kołami, czyli samochodowe cacka rodem z PRL

- Moja skoda octavia z 1959 roku jest w naszym domu maskotką - mówi Adam Kisielewicz. - Chętnie wożę nią wnuki. Inni kierowcy traktują mnie na drodze Fot. Krzysztof Ogiolda - Moja skoda octavia z 1959 roku jest w naszym domu maskotką - mówi Adam Kisielewicz. - Chętnie wożę nią wnuki. Inni kierowcy traktują mnie na drodze bardzo życzliwie.
Krzysztof Ogiolda

Pod "Okrąglakiem" swoje skarby wystawili właściciele motorowerów (z komarem na czele), motocykli marki SHL, Junak i innych, a także samochodów - od pamiętających koniec lat 50. wołgi i skody oraz warszawy, po maluchy, fiaty 125p i polonezy. Na wystawę zaprosił ich Opolski Ruch Pojazdów Zabytkowych.

- Dla osób starszych samochody z PRL-u są wspomnieniem młodości - mówi Jarosław Kwieciński z Opolskiego Ruchu Pojazdów Zabytkowych. - We wspomnieniach złe chwile są zacierane, pozytywne są pamiętane. Więc i wad tych pojazdów z czasów PRL-u właściciele nie chcą pamiętać. Młodzież zaś interesuje się pojazdami marek, których już w produkcji nie ma. Bo też jedyny kontakt z polskimi pojazdami zapewniają właśnie te zabytkowe.

Pozostało jeszcze 91% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Krzysztof Ogiolda

Jestem dziennikarzem i publicystą działu społecznego w "Nowej Trybunie Opolskiej". Pracuję w zawodzie od 22 lat. Piszę m.in. o Kościele i szeroko rozumianej tematyce religijnej, a także o mniejszości niemieckiej i relacjach polsko-niemieckich. Jestem autorem książek: Arcybiskup Nossol. Miałem szczęście w miłości, Opole 2007 (współautor). Arcybiskup Nossol. Radość jednania, Opole 2012 (współautor). Rozmowy na 10-lecie Ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych, Gliwice-Opole 2015. Sławni niemieccy Ślązacy, Opole 2018. Tajemnice opolskiej katedry, Opole 2018.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.