Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Hanna Chrzanowska nie obnosiła się z Panem Bogiem

Czytaj dalej
Grażyna Starzak

Hanna Chrzanowska nie obnosiła się z Panem Bogiem

Grażyna Starzak

- Często przy rozstrzyganiu cudu prosi się o opinię lekarzy niewierzących - opowiada ks. dr Andrzej Scąber, delegat arcybiskupa krakowskiego ds. kanonizacyjnych w archidiecezji krakowskiej.

- Krakowska pielęgniarka Hanna Chrzanowska, jako pierwsza przedstawicielka tego zawodu, zostanie jutro błogosławioną. Komu zawdzięcza aureolę?

- Przede wszystkim sobie. Zapracowała na to całym swoim życiem. Przekonany o tym był kard. Karol Wojtyła, który wygłosił kazanie pogrzebowe nad trumną Hanny. I co ciekawe, zamiast zaintonować modlitwę „Anioł Pański” czy „Salve Regina”, którą zwykle odmawia się przy takich okazjach, poprosił o odśpiewanie i zaintonował „Magnificat”. Słowa tej maryjnej „pieśni uwielbienia” są jakby podsumowaniem życia i działalności Hanny, która żyła Bogiem, choć nie obnosiła się z tym. O „świętości życia” kandydatki na ołtarze świadczą jej cnoty, które bada się w procesie beatyfikacyjnym. Nie ma najmniejszej wątpliwości, że wiodąca w jej przypadku jest miłość Boga i bliźniego. Świadczy o tym m.in. testament Hanny Chrzanowskiej. Pisałago 2 marca 1972 r., czyli rok przed śmiercią. Już wtedy wiedziała, że ma raka. Otóż w testamencie zapisuje wszystkie swoje rzeczy - obrazy, biżuterię, pieniądze - „na rzecz chorych”. Jej marzeniem zawsze było - jak pisze w pamiętniku: „byle chorzy nie cierpieli więcej, niż muszą, byle nie leżeli w brudzie, zaduchu, w odleżynach, w samotności, w zaniedbaniu ciała i duszy”.

Czytaj więcej:

 • Co ostatecznie zdecydowało o uznaniu cudu, koniecznego do beatyfikacji Hanny Chrzanowskiej?
 • Czy długo będziemy czekać na kanonizację Hanny Chrzanowskiej?
Pozostało jeszcze 79% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Grażyna Starzak

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nto.pl

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Pro Media Sp. z o.o.