Guy Hemmler, Francuz z Prudnika, załatwia Polakom wolny dzień w święto Wniebowstąpienia Pańskiego

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann

Guy Hemmler, Francuz z Prudnika, załatwia Polakom wolny dzień w święto Wniebowstąpienia Pańskiego

Krzysztof Strauchmann

Guy Hemmler jako emeryt zamieszkał w Polsce i chce coś zrobić dla Polaków. Koresponduje z prezydentem RP i ministrem w sprawie nowego święta.

- Niemcy, Austria, Belgia, Dania, Francja, Luksemburg, Norwegia, Finlandia, Szwajcaria, Holandia. W tych krajach święto Wniebowstąpienia Pańskiego jest dniem wolnym od pracy i nauki - mówi 69-letni Guy Hemmler z Prudnika. - Jeśli Polska do nich dołączy, będzie pierwszym państwem dawnego bloku wschodniego, który się na to zdecyduje.

Wniebowstąpienie Pańskie wypada 40 dni po Wielkanocy (w 2018 roku to będzie 10 maja). W Polsce nigdy nie był to dzień wolny od pracy. Natomiast w 2004 roku Kościół w Polsce przeniósł obchodzenie tego święta kościelnego na VIII Niedzielę Wielkanocną. Taką zmianę umożliwił dekret watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Zdaniem pana Hemmlera nie ma żadnych powodów, aby Polska nie włączyła się do grona zachodnich krajów i nie ustanowiła tego dnia jako wolnego od pracy i nauki, ale z prawem do wynagrodzenia dla pracowników.

Pozostało jeszcze 73% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Krzysztof Strauchmann

Jako dziennikarz zajmuję się wszystkimi wydarzeniami związanymi z powiatem nyskim i prudnickim. Piszę reportaże o ciekawych ludziach, interesuję się życiem społecznym i gospodarczym, zachęcam do uprawniania turystyki. Interesuję się historią regionu, zwłaszcza tą najnowszą. Staram się dostrzegać przemiany we współczesnym świecie. Zależy mi na tym, aby dotrzeć do dociekliwego Czytelnika z interesującym tematem w ciekawej formie.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.