Grzegorz Kasdepke: Telebzdety

Czytaj dalej
Fot. pixabay.com
Grzegorz Kasdepke

Grzegorz Kasdepke: Telebzdety

Grzegorz Kasdepke

Gdy mój syn Kacper był jeszcze pryszczatym gimnazjalistą, ciągle narzekał, że na nic nie ma czasu (zwłaszcza na posprzątanie w pokoju). Wyniosłem więc nasz telewizor do piwnicy; i od tamtej pory oglądają go jedynie myszy - a my żyjemy w znacznie mniejszym pośpiechu. Polecam!

To co pan robi przez cały dzień? - zdziwił się jakiś chłopiec na spotkaniu autorskim w Jeleniej Górze.

- To samo, co normalny człowiek - odpowiedziałem. - Tyle że nie oglądam telewizji.

- Normalny człowiek ogląda telewizję - oświadczyła stanowczo siedmiolatka.

Okazało się, że spośród setki obecnych na spotkaniu młodych czytelników, ponad czterdziestka ma w swoim pokoju swój własny telewizor - i może go oglądać, kiedy tylko zechce. Spojrzałem na panie nauczycielki pełen nadziei, że ich uczniowie mi kłamią. Ale tylko westchnęły. Rodzice kupują nowe (jeszcze większe!) telewizory, a te stare szkoda wyrzucić - trafiają więc do dziecięcych pokojów. Dzięki czemu „w domu jest spokój, bo każdy ogląda to, co chce”.

Ale potem wyrastają z telewizji i całymi dniami siedzą w internecie - stwierdziła jedna z pań. - A szkoda, niektóre programy są przecież bardzo pouczające… Zapytałem które. Był właśnie poniedziałek, więc pani nauczycielka bardzo mi poleciła obejrzenie „Wielkiego Testu o Polskim Filmie” w telewizyjnej jedynce.

Wieczorem w hotelu zasiadłem przed telewizorem i obejrzałem polecany program. Dowiedziałem się z niego, że zaproszeni do studia goście mają problemy z odpowiedzią na najprostsze pytania (innych właściwie nie było) - nie dowiedziałem się za to, że „Ida” Pawła Pawlikowskiego zdobyła Oscara. O Agnieszce Holland i jej filmie „W ciemności” ledwie wspomniano. Dominowały telebzdety: na przykład pytanie o to, z którego filmu pochodzi zdanie „Bo to zła kobieta była…”.

Aż strach pomyśleć, że ci sami telewizyjni autorzy mogliby przygotować Wielki Test Inteligencji.

Grzegorz Kasdepke

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.