Grunt, żebyśmy mieli grunt na własność, ale trzeba za to zapłacić

Czytaj dalej
Fot. Fot. 123rf
Edyta Hanszke

Grunt, żebyśmy mieli grunt na własność, ale trzeba za to zapłacić

Edyta Hanszke

Państwo - ustawą - zdecydowało, że ci, którzy dotychczas korzystali z prawa wieczystego użytkowania gruntów, na których stoją ich budynki mieszkalne, z automatu zostają ich właścicielami. Żeby dopełnić formalności, trzeba jednak rozliczyć się z dotychczasowym właścicielem: samorządem lub Skarbem Państwa.

W Opolu nowe prawo dotyczy między innymi około 600 mieszkańców pięciu bloków na placu Teatralnym. - Złożyliśmy w grudniu ubiegłego roku wniosek do Rady Miasta Opola o uchwalenie 99-procentowej bonifikaty od opłaty jednorazowej za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego gruntu na prawo własności, pod którym podpisało się około 400 osób - mówi Franciszek Dezor, prezes Opolskiej Spółdzielni Mieszkaniowej „Przyszłość”, która administruje wspomnianymi blokami.

Prezes Dezor liczy, że radni przychylą się do uwzględnienia tak wysokiej bonifikaty, bo przypomina, że pierwszy wniosek o przekształcenie prawa do gruntów, na których są te nieruchomości, został złożony w 2004 roku, ale ówczesne władze Opola stały na stanowisku, że wobec braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla tej części miasta o przekształceniu dotychczasowego prawa w prawo własności nie może być mowy.

- Byłoby niesprawiedliwe, gdyby obecnie ci mieszkańcy nie mogli skorzystać z maksymalnej ulgi, która przysługiwała we wcześniejszych latach w analogicznych sytuacjach mieszkańcom innych opolskich nieruchomości, w tym naszych - argumentuje prezes OSM Przyszłość i deklaruje, że przedstawiciel spółdzielni pojawi się na sesji, na której będzie podejmowana decyzja w tej sprawie, żeby przekonać rajców do racji mieszkańców.

Od 1 stycznia 2019 weszła w życie ustawa, która z automatu przekształciła we własność grunty pod budynkami mieszkalnymi i budynkami mieszkalnymi z garażami (gdzie mieszkania zajmują ponad 50 procent kubatury) będące dotychczas w wieczystym użytkowaniu.

Pozostało jeszcze 80% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Edyta Hanszke

Zajmuję się tematyką gospodarki, przedsiębiorczości, rynku pracy, ubezpieczeń i społeczną. Piszę o szeroko rozumianych pieniądzach: tych, które zarabiamy, wydajemy, ale także np. pochodzących z programów unijnych.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.