Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Grunt, żebyśmy mieli grunt na własność, ale trzeba za to zapłacić

Czytaj dalej
Fot. Fot. 123rf
Edyta Hanszke

Grunt, żebyśmy mieli grunt na własność, ale trzeba za to zapłacić

Edyta Hanszke

Państwo - ustawą - zdecydowało, że ci, którzy dotychczas korzystali z prawa wieczystego użytkowania gruntów, na których stoją ich budynki mieszkalne, z automatu zostają ich właścicielami. Żeby dopełnić formalności, trzeba jednak rozliczyć się z dotychczasowym właścicielem: samorządem lub Skarbem Państwa.

W Opolu nowe prawo dotyczy między innymi około 600 mieszkańców pięciu bloków na placu Teatralnym. - Złożyliśmy w grudniu ubiegłego roku wniosek do Rady Miasta Opola o uchwalenie 99-procentowej bonifikaty od opłaty jednorazowej za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego gruntu na prawo własności, pod którym podpisało się około 400 osób - mówi Franciszek Dezor, prezes Opolskiej Spółdzielni Mieszkaniowej „Przyszłość”, która administruje wspomnianymi blokami.

Prezes Dezor liczy, że radni przychylą się do uwzględnienia tak wysokiej bonifikaty, bo przypomina, że pierwszy wniosek o przekształcenie prawa do gruntów, na których są te nieruchomości, został złożony w 2004 roku, ale ówczesne władze Opola stały na stanowisku, że wobec braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla tej części miasta o przekształceniu dotychczasowego prawa w prawo własności nie może być mowy.

- Byłoby niesprawiedliwe, gdyby obecnie ci mieszkańcy nie mogli skorzystać z maksymalnej ulgi, która przysługiwała we wcześniejszych latach w analogicznych sytuacjach mieszkańcom innych opolskich nieruchomości, w tym naszych - argumentuje prezes OSM Przyszłość i deklaruje, że przedstawiciel spółdzielni pojawi się na sesji, na której będzie podejmowana decyzja w tej sprawie, żeby przekonać rajców do racji mieszkańców.

Od 1 stycznia 2019 weszła w życie ustawa, która z automatu przekształciła we własność grunty pod budynkami mieszkalnymi i budynkami mieszkalnymi z garażami (gdzie mieszkania zajmują ponad 50 procent kubatury) będące dotychczas w wieczystym użytkowaniu.

Pozostało jeszcze 80% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Współadministatorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa oraz Pro Media Sp. z o.o z siedzibą w Opolu, ul. Powstańców Śląskich 9, 45-086 Opole. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Edyta Hanszke

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nto.pl

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Pro Media Sp. z o.o.