Groźny wirus kładzie tysiące Opolan do łóżka

Czytaj dalej
Fot. Archiwum
Iwona Kłopocka-Marcjasz

Groźny wirus kładzie tysiące Opolan do łóżka

Iwona Kłopocka-Marcjasz

Na Opolszczyźnie gwałtownie rośnie liczba zachorowań na grypę i choroby do niej podobne. Do szpitala trafiło z tego powodu 18 osób.

W pierwszym tygodniu stycznia na Opolszczyźnie zachorowało 1486 osób. W kolejnym wirus dopadł 3253 Opolan, a między 16 i 22 stycznia położył do łóżka już 6795 mieszkańców regionu. W tej chwili w naszym województwie jest największy przyrost zachorowań.

Gorączka, osłabienie, katar i kaszel to najczęstsze objawy z jakimi zgłaszają się do lekarzy Opolanie. Jeśli objawy te narastały stopniowo to nie jest grypa, ale przeziębienie. Grypa zwala z nóg nagle. Człowiek kładzie się spać zdrowy, a rano już nie może zwlec się z łóżka. Wysokiej gorączce towarzyszą bóle mięśniowe.

Grypa zwala z nóg nagle. Człowiek kładzie się spać zdrowy, a rano już nie może zwlec się z łóżka. Wysokiej gorączce towarzyszą bóle mięśniowe.

18 pacjentów z takimi najsilniejszymi dolegliwościami lekarze skierowali na oddział zakaźny Szpitala Wojewódzkiego w Opolu. Zwykle spędzają oni w szpitalu 5-7 dni.

- U pięciu osób po badaniach laboratoryjnych stwierdziliśmy z całą pewnością grypę - mówi dr Wiesława Błudzin, ordynator oddziału i konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych.

Najstarsza z hospitalizowanych osób ma 90 lat i choruje na zapalenie płuc. - Co ciekawe ta starsza pani nie złapała wirusa na dworze, bo od pewnego czasu nie wychodziła z domu. Przywlókł go do niej ktoś z zewnątrz - mówi dr Błudzin.

Ten przykład pokazuje, że z wirusem nie ma żartów. Jeśli tylko poczujemy, że “coś nas bierze” trzeba kłaść się do łóżka. Dotyczy to wszystkich - dorosłych i dzieci. Wirus rozprzestrzenia się błyskawicznie. Świadczą o tym zdziesiątkowane grupy w żłobkach i przedszkolach, opustoszałe klasy w szkołach. Jednym ze sposobów unikania zarażenia jest omijanie zatłoczonych miejsc.

Zlekceważona grypa rewanżuje się powikłaniami, z których najgorsze to zapalenie płuc, zapalenie mięśnia sercowego i zapalenie opon mózgowych.

Najlepszym zabezpieczeniem przeciw grypie jest szczepienie. - W każdej chwili można jeszcze to zrobić, bo przeciwciała pojawiają się bardzo szybko - zachęca dr Wiesława Błudzin.

Szczepienia są szczególnie ważne dla osób o wysokim ryzyku wystąpienia poważnych powikłań pogrypowych, a także dla ludzi z ich otoczenia. Dotyczy to kobiet w ciąży, dzieci, osób starszych, osób przewlekle chorych pracowników służby zdrowia, nauczycieli.

Iwona Kłopocka-Marcjasz

Moje zainteresowania zawodowe to: zdrowie, oświata, kultura, sprawy społeczne. Obserwuję działania instytucji ochrony zdrowia i zachodzące w nich zmiany systemowe. Piszę o osiągnięciach opolskiego środowiska medycznego, nowatorskich zabiegach, nowoczesnych technologiach i sprzęcie.
Na bieżąco śledzę też życie opolskich szkół. Piszę o wszelkich istotnych dla nauczycieli i uczniów sprawach, relacjonuję przebieg najważniejszych szkolnych wydarzeń. Redaguję dodatek "Twoja Kariera", poświęcony nowinkom w szkołach zawodowych. Interesuje mnie też życie akademickie, szczególnie Uniwersytetu Opolskiego (współtworzę dodatek "Akademicka").
Piszę także o wydarzeniach kulturalnych w regionie (szczególnie interesuje mnie teatr). Interesuje mnie także szeroko pojęta problematyka społeczna.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nto.pl

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Pro Media Sp. z o.o.