Grodno - miasto Stefana Batorego nazywane trzecią stolicą Polski

Czytaj dalej
Stanisław S. Nicieja

Grodno - miasto Stefana Batorego nazywane trzecią stolicą Polski

Stanisław S. Nicieja

Pisząc sagę rodu Gaponików, wspomniałem o ich mieście rodzinnym – Grodnie. Warto temu miastu poświęcić więcej uwagi, bo w historii Polski odegrało bardzo ważną rolę. A był czas, że Grodno nazywano „trzecią stolicą Polski” – po Krakowie i Wilnie. Warszawa stała się stolicą dopiero za czasów króla Zygmunta III Wazy w 1596 roku, ale poprzednik tego władcy, Stefan Batory, za swoje stołeczne miasto uważał Grodno.

Niewątpliwie Stefan Batory (1533-1586) położył wielkie zasługi dla Grodna. Ten wybitny monarcha, żonaty z Anną Jagiellonką, zwycięzca w trzech wyprawach przeciwko Rosji, zdobywca Połocka i Wielkich Łuków, który podporządkował Rzeczypospolitej Inflanty i krnąbrne mieszczaństwo gdańskie, zapisał się w historii Polski jako dalekowzroczny władca.

Zdaniem prof. Macieja Serwańskiego „Stefan Batory był nie tylko znakomitym taktykiem, ale przede wszystkim kapitalnym strategiem”. Na tle ostatnich Jagiellonów i ich niepowodzeń w polityce wobec Moskwy jawił się jako wybitny wódz i mąż stanu, dążący do stworzenia wielkiej koalicji antycarskiej – zabrakło mu czasu, bo panował tylko 10 lat.

Zwycięstwo nad wojskami Iwana Groźnego i oblężenie Pskowa weszły do legendy narodowej. Stało się to zwłaszcza po utracie przez Polskę niepodległości, gdy wszystko, co wiązało się z polskim triumfem militarnym, nabierało szczególnych walorów edukacyjnych. W stworzeniu tej legendy ogromną rolę odegrał Jan Matejko, który namalował jeden z najsłynniejszych swoich obrazów – „Batory pod Pskowem”. Na tym monumentalnym obrazie władyka połocki Cyprian, z mitrą na głowie, klęczy przez królem Polski. Za nim bojar Iwan Naszczokin z kniaziem Dymitrem Jeleckim korzą się przed majestatem polskiego władcy, a Roman Ołfieriew pada na twarz na leżącą u stóp Batorego skórę niedźwiedzią, co miało być aluzją do „niedźwiedzia północy”, czyli Rosji.

Pozostało jeszcze 89% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Stanisław S. Nicieja

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nto.pl

Bilety na występ Kabaretu Moralnego Niepokoju

Bilety na występ Kabaretu Moralnego Niepokoju

200,00 320,00

Kup wyjątkowy pakiet: prenumerata cyfrowa na 180 dni z biletami na występ Kabaretu Moralnego Niepokoju!

Kup teraz

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Pro Media Sp. z o.o.