Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Grechuta wygrał z Janem Pawłem II. Wielki konflikt w małych Skawinkach

Czytaj dalej
Fot. Adam Wojnar
Marcin Banasik

Grechuta wygrał z Janem Pawłem II. Wielki konflikt w małych Skawinkach

Marcin Banasik

W małej wiosce pod Wadowicami niczym w soczewce można obserwować, jak łatwo w naszym kraju podzielić dziś ludzi. Największym paradoksem jest to, że awantura toczy się wokół świętego Jana Pawła II, który jak nikt potrafił przecież łączyć Polaków.

Była cisza. Wyborcza. Nauczyciele zapewniają, że jak przystało na demokratyczne głosowanie, w dniu, w którym decydowano o tym, kto zostanie patronem szkoły, nikt nie agitował. Dyrektorka Szkoły Podstawowej w Skawinkach Anna Gibas i jej zastępczyni Elżbieta Chorąży w środę 10 stycznia chodziły po klasach z kartonowym pudłem, zbierając od uczniów głosy na patrona placówki.

- Nikt nikomu niczego nie sugerował. Dzieci zachowały się bardzo dojrzale - zapewnia Elżbieta Chorąży.

Mogli wybierać między: Janem Pawłem II, Markiem Grechutą, Konfederatami Barskimi i Robertem Lewandowskim. Słynny piłkarz, jako osoba żyjąca, został zresztą wycofany z konkursu. Swoje głosy oddali też nauczyciele, a po południu sami rodzice. Chyba nikt wówczas nie przypuszczał, że wyniki wyborów tak bardzo podzielą półtoratysięczną społeczność małej wioski.

Czytaj więcej, a dowiesz się:

 • Od czego zaczęła się afera?
 • Dlaczego akurat Grechuta?
 • Na kogo winę za zamieszanie zrzucają nauczyciele?
 • Czy to pierwsza awantura tego typu?
Pozostało jeszcze 87% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Marcin Banasik

Komentarze

1
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

PIOTR B

i to Polska własnie, na kolana, krzyżem parafianie! inaczej bluźnicie i grzeszycie. Dokąd nas poprowadził wódz dobrej zmiany? Cała Polska będzie im. JP2 i upstrzona jego pomnikami a towarzyszyć mu będą smoleńskie monumenty i pomniki poległego Lecha.

plus.nto.pl

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Pro Media Sp. z o.o.