Gmina Strzelce Opolskie przegrała prawną batalię o kamienicę w centrum miasta

Czytaj dalej
Radosław Dimitrow

Gmina Strzelce Opolskie przegrała prawną batalię o kamienicę w centrum miasta

Radosław Dimitrow

Rodzina z Niemiec żąda od gminy zwrotu budynku w centrum Strzelec Opolskich. Gmina próbowała dowieść w sądzie, że od czasu II wojny światowej doszło do zasiedzenia obiektu. Sąd nie podzielił tej argumentacji.

Kamienica, o którą toczy się spór stoi we wschodniej pierzei rynku. Gmina zarządzała nią przez około 60 lat - utworzyła na piętrze mieszkania komunalne, a na parterze wydzieliła miejsce na sklep.

Obiekt wart jest około 1 miliona złotych.

Gdy do strzeleckiego ratusza wpłynęło żądanie rodziny B. z Niemiec, by gmina zwróciła po latach kamienicę jej spadkobiercom, samorząd złożył do sądu wniosek o tzw. „zasiedzenie”. Został on jednak oddalony, a wyrok właśnie się uprawomocnił.

Sąd uznał, że gmina „przez lata nie była posiadaczem nieruchomości, lecz zarządzała kamienicą jako podmiot prowadzący cudze sprawy bez zlecenia”.

To oznacza, że teraz spadkobiercy mogą wystąpić do samorządu o wydanie nieruchomości, a samorząd nie ma podstaw, by nie oddać kluczy do budynku.

- Będziemy respektować wyrok sądu - mówi Tadeusz Goc, burmistrz Strzelec Opolskich. - Jednocześnie wystąpimy do spadkobiercy o zwrot nakładów poniesionych na utrzymanie nieruchomości na przestrzeni lat.

Co ciekawe, niemiecki właściciel także może domagać się od gminy pieniędzy. Chodzi o tzw. pożytki, których nie mógł czerpać z nieruchomości (np. czynszów za wynajem lokali).

Pozostało jeszcze 65% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Radosław Dimitrow

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Pro Media Sp. z o.o.