Gmina Krapkowice zamierza całkowicie zrezygnować z węgla

Czytaj dalej
Fot. Fot. Radosław Dimitrow
Radosław Dimitrow

Gmina Krapkowice zamierza całkowicie zrezygnować z węgla

Radosław Dimitrow

Gmina Krapkowice zapowiada, że w ciągu najbliższych 3 lat całkowicie zrezygnuje z ogrzewania swoich budynków węglem. Zamiast tego samorząd wybierze gaz, pellet lub ciepło dostarczane przez ciepłownię.

Projekt jest innowacyjny w skali regionu. W wielu opolskich gminach węgiel jest bowiem podstawowym paliwem, które służy do użytkowania obiektów użyteczności publicznej takich jak urzędy, szkoły czy też przedszkola.

- Zamierzamy całkowicie zrezygnować z węgla w gminnych budynkach - deklaruje Andrzej Brzezina, wiceburmistrz Krapkowic. - Planujemy przeprowadzić termomodernizację w 13 obiektach, ale w tym projekcie wezmą też udział inne gminy. Także łącznie takie zmiany będą przeprowadzone w 30 budynkach. Potrwa to kilka lat.

Ogrzewanie gazowe ma pojawić się m.in. w szkole podstawowej w Steblowie (wieś została niedawno zgazyfikowana) oraz w szkole i przedszkolu w Żywocicach (sieć gazowa będzie tam dopiero budowana). Z kolei w Krapkowicach przedszkola nr 5, 6, 8 podłączone będą do ciepłowni, a miejscowe szkoły do ciepłowni lub gazociągu. Największy problem z wymianą centralnego ogrzewania może być w Kórnicy, która jest oddalona od Krapkowic o 11 km. Tam gmina zdecyduje się prawdopodobnie na pompy ciepła lub inne, ekologiczne rozwiązanie.

- Rezygnujemy z węgla, bo to paliwo, które niestety przyczynia się do powstawania w gminie smogu - dodaje Andrzej Brzezina. - Wyszliśmy z założenia, że gmina musi dać przykład, bo tylko wtedy będziemy wiarygodni w oczach mieszkańców, zachęcając ich do zrobienia podobnego kroku.

Gmina da przykład, bo tylko wtedy będziemy wiarygodni w oczach mieszkańców, zachęcając ich do wymiany pieców

Ciekawy w tym przypadku jest sposób, w jaki gmina zamierza sfinansować te inwestycje. Prace mają być wykonane w partnerstwie publiczno prywatnym. Gmina będzie zlecać prywatnym firmom wymianę ogrzewania, natomiast za wykonaną usługę zapłaci im w ratach z oszczędności, które powstaną po termomodernizacji.

Gmina Krapkowice walczy intensywnie ze smogiem od ponad roku. W poprzednim sezonie zamontowała na swoim terenie 20 czujników jakości powietrza. Pokazały one, że mieszkańcy oddychają zimą powietrzem, które jest zanieczyszczone w dużej mierze pyłami PM 10 i PM 2.5. Co ciekawe, czujniki wykazały, że zapylenie powstaje w godzinach, w których mieszkańcy rozpalają domowe kotły - im mniejszy wiatr, tym większe zanieczyszczenie unosi się nad gminą.

W ramach walki ze smogiem gmina, a także krapkowickie starostwo oferują ponadto mieszkańcom dopłaty do wymiany ogrzewania z węglowego na bardziej ekologiczne.

Zobacz: Razem Przeciw Smogowi - jak lasy oczyszczają powietrze?

Radosław Dimitrow

Jako dziennikarz „Nowej Trybuny Opolskiej” i portalu nto.pl staram się być wszędzie tam, gdzie dzieje się coś ważnego. Zajmuję się sprawami, które są istotne dla mieszkańców. Relacjonowałem już m.in. przejście tornada, powódź, liczne procesy sądowe, a także ujawniałem informacje niewygodne dla władz: przypadki mobbingu i nieprawidłowości w pracy urzędów. Uważam, że praca dziennikarza polega nie tylko na opisywaniu, ale także naprawianiu rzeczywistości, dlatego przy okazji klęsk żywiołowych niosłem pomoc poszkodowanym, a podczas epidemii koronawirusa organizowałem wsparcie dla służby medycznej.

Na co dzień szczególnie bliskie są mi sprawy mieszkańców powiatów strzeleckiego i krapkowickiego. Jeśli jest coś, o czym powinienem widzieć, to dzwoń lub pisz.

Moją pasją jest filmowanie. Od 2017 r. pełnię w redakcji funkcję wydawcy wideo oraz kieruję pracą studia nto tv, które działa w Opolu. Jestem twórcą programów telewizyjnych i dokumentalnych.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.