Gmina Krapkowice zamierza całkowicie zrezygnować z węgla

Czytaj dalej
Fot. Fot. Radosław Dimitrow
Radosław Dimitrow

Gmina Krapkowice zamierza całkowicie zrezygnować z węgla

Radosław Dimitrow

Gmina Krapkowice zapowiada, że w ciągu najbliższych 3 lat całkowicie zrezygnuje z ogrzewania swoich budynków węglem. Zamiast tego samorząd wybierze gaz, pellet lub ciepło dostarczane przez ciepłownię.

Projekt jest innowacyjny w skali regionu. W wielu opolskich gminach węgiel jest bowiem podstawowym paliwem, które służy do użytkowania obiektów użyteczności publicznej takich jak urzędy, szkoły czy też przedszkola.

- Zamierzamy całkowicie zrezygnować z węgla w gminnych budynkach - deklaruje Andrzej Brzezina, wiceburmistrz Krapkowic. - Planujemy przeprowadzić termomodernizację w 13 obiektach, ale w tym projekcie wezmą też udział inne gminy. Także łącznie takie zmiany będą przeprowadzone w 30 budynkach. Potrwa to kilka lat.

Ogrzewanie gazowe ma pojawić się m.in. w szkole podstawowej w Steblowie (wieś została niedawno zgazyfikowana) oraz w szkole i przedszkolu w Żywocicach (sieć gazowa będzie tam dopiero budowana). Z kolei w Krapkowicach przedszkola nr 5, 6, 8 podłączone będą do ciepłowni, a miejscowe szkoły do ciepłowni lub gazociągu. Największy problem z wymianą centralnego ogrzewania może być w Kórnicy, która jest oddalona od Krapkowic o 11 km. Tam gmina zdecyduje się prawdopodobnie na pompy ciepła lub inne, ekologiczne rozwiązanie.

- Rezygnujemy z węgla, bo to paliwo, które niestety przyczynia się do powstawania w gminie smogu - dodaje Andrzej Brzezina. - Wyszliśmy z założenia, że gmina musi dać przykład, bo tylko wtedy będziemy wiarygodni w oczach mieszkańców, zachęcając ich do zrobienia podobnego kroku.

Gmina da przykład, bo tylko wtedy będziemy wiarygodni w oczach mieszkańców, zachęcając ich do wymiany pieców

Ciekawy w tym przypadku jest sposób, w jaki gmina zamierza sfinansować te inwestycje. Prace mają być wykonane w partnerstwie publiczno prywatnym. Gmina będzie zlecać prywatnym firmom wymianę ogrzewania, natomiast za wykonaną usługę zapłaci im w ratach z oszczędności, które powstaną po termomodernizacji.

Gmina Krapkowice walczy intensywnie ze smogiem od ponad roku. W poprzednim sezonie zamontowała na swoim terenie 20 czujników jakości powietrza. Pokazały one, że mieszkańcy oddychają zimą powietrzem, które jest zanieczyszczone w dużej mierze pyłami PM 10 i PM 2.5. Co ciekawe, czujniki wykazały, że zapylenie powstaje w godzinach, w których mieszkańcy rozpalają domowe kotły - im mniejszy wiatr, tym większe zanieczyszczenie unosi się nad gminą.

W ramach walki ze smogiem gmina, a także krapkowickie starostwo oferują ponadto mieszkańcom dopłaty do wymiany ogrzewania z węglowego na bardziej ekologiczne.

Zobacz: Razem Przeciw Smogowi - jak lasy oczyszczają powietrze?

Radosław Dimitrow

Staram się być wszędzie tam, gdzie dzieje się coś ważnego. Zajmują się sprawami, które są istotne dla mieszkańców. Patrzę władzy na ręce. Jeśli jest coś, o czym powinienem widzieć, to dzwoń lub pisz.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nto.pl

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Pro Media Sp. z o.o.