Głubczycki szpital w krajowej czołówce

Czytaj dalej
Fot. Google Maps
Sławomir Draguła

Głubczycki szpital w krajowej czołówce

Sławomir Draguła

Jeszcze kilka lat temu groziła mu likwidacja. Teraz zajął drugie miejsce w Polsce, w rankingu szpitali z kontraktem do 29 mln zł.

- To sukces całej załogi naszego szpitala - mówi Adam Jakubowski, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Głubczycach. - To pokazuje, że idziemy w dobrym kierunku, wszystko dla dobra pacjentów.

Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Głubczycach zajął II miejsce w ogólnopolskim rankingu szpitali publicznych z kontraktem do 29 mln zł. Wyprzedziła go jedynie i to zaledwie o punkt, lecznica z Augustowa. Założeniem rankingu jest docenienie jednostek publicznych, które wykazują się wysoką jakością opieki medycznej, a jednocześnie mają dobre wyniki finansowe. Szpitale oceniane są m.in. pod względem rentowności sprzedaży usług i przyrostu kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia.

- A ten ostatni się zwiększył m.in. dlatego, że w branych pod uwagę latach 2014 - 2015 o połowę zwiększyła się u nas liczba porodów - mówi dyrektor Jakubowski. - Udało się nam przyciągnąć dobrych lekarzy z okolicznych powiatów, a w ślad za nimi pacjentki.

Sukces głubczyckiego szpitala jest tym większy, że jeszcze kilka lat temu ze względów finansowych groziła mu likwidacja

- Udało się jednak wdrożyć plan naprawczy, zatrudniliśmy też kompetentnych ludzi, korzystamy z możliwości pozyskiwania funduszy zewnętrznych na rozwój, oszczędnie gospodarujemy każdą złotówka i efekty widać - dodaje Adam Jakubowski.

Głubczycka lecznica cały czas się rozwija. Powstała tam m.in. neurologia i nowoczesna diagnostyka, a stare oddziały są na bieżąco remontowane. W ostatnim czasie przekazano do użytkowania m.in. nowy oddziały chirurgii i pediatrii.

- W karetkach wdrożyliśmy system, dzięki któremu wyniki wykonywanych badań EKG od razu trafiają do Polsko-Amerykańskiej Kliniki Serca - mówi dyrektor.

W ostatnich latach szpital zainwestował w alternatywne źródła energii. Zamontowane zostały m.in. pompy ciepła i ogniwa fotowoltaiczne, czy żaluzje, które pozwalają racjonalnie gospodarować energią cieplną.

- Nasz szpital jest pierwszym w Polsce, który ma swój własny wiatrak produkujący prąd - informuje Józef Kozina, starosta głubczycki. - Niedawno przed szpitalem powstał też podjazd dla karetek, którego konstrukcja zabudowana jest w całości bateriami fotowoltaicznymi.

Remont szpitala powiatowego w Głubczycach

Sławomir Draguła

Dziennikarzem jestem od 1997 roku. W nto zajmuję się przede wszystkim tematami policyjnymi i prokuratorskimi. Piszę też o drogach i wszystkim tym, co porusza się na kołach, m.in. samochodach i pociągach. Odpowiadam również za powiaty opolski i głubczycki.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.