Giżyński o woj. częstochowskim: Prezes Kaczyński pozwolił na tworzenie mapy

Czytaj dalej
Bartłomiej Romanek

Giżyński o woj. częstochowskim: Prezes Kaczyński pozwolił na tworzenie mapy

Bartłomiej Romanek

Kolejna odsłona awantury o województwo częstochowskie. Poseł Szymon Giżyński nazywa media i kolegów posłów „antyczęstochowskimi”.

Województwa częstochowskiego nie będzie – uważa poseł Tomasz Jaskóła, który w ubiegłym tygodniu wysłał w tej sprawie do naszej redakcji specjalny komunikat. Poseł Jaskóła nigdy do przeciwników województwa częstochowskiego nie należał.

Twierdził, że na określonych zasadach, ma ono sens. Dlaczego więc stwierdził, że nie ma na to szans? Swoją tezę opiera na interpelacji, którą złożył wraz z dwoma innymi parlamentarzystami KUKIZ’15, Jarosławem Sachajko i Bartoszem Józwiakiem. Posłowie zadali w niej premier Beacie Szydło sześć pytań o nowe województwo, a ponieważ nie otrzymali żadnej odpowiedzi, uznają, że to znak, iż o nowym województwie nie ma mowy.

Czytaj więcej: Województwo częstochowskie? Posłowie KUKIZ'15 pytają, premier nie odpowiada

Wielunianie są na „nie”
Parlamentarzyści KUKIZ’15 zdecydowali się na poznanie szczegółów planowanych zmian z uwagi na zaniepokojenie mieszkańców powiatu wieluńskiego. Wielunianie obawiają się przyłączenia do województwa częstochowskiego. Mieszkańcy miasta i okolicznych wsi zdecydowanie sprzeciwiają się tego typu reformie, chcąc pozostać w województwie łódzkim. W swojej interpelacji pytają także o koszty potencjalnej reformy, przeprowadzone konsultacje społeczne i przesłanki, jakie przemawiają za wyodrębnieniem nowego województwa z Częstochowy i pobliskich powiatów.

Poseł Jaskóła wytyka również w komunikacie, że Prawo i Sprawiedliwość wielokrotnie używało kwestii utworzenia województwa częstochowskiego podczas kampanii wyborczej, ale obietnicy nie dotrzymało. Komunikat posła Jaskóły spotkał się z ostrą odpowiedzią posła Szymona Giżyńskiego z PiS, który jest największym orędownikiem reaktywacji województwa.

Czy powinno powstać województwo częstochowskie?

Poseł Giżyński w wywiadzie dla lokalnej telewizji TV Orion stwierdził, że Tomasz Jaskóła dopisał się do „niechlubnej listy niedowiarków, sceptyków i przeciwników województwa częstochowskiego”, na której znajdują się również Gazeta Wyborcza, Dziennik Zachodni i posłanka Izabela Leszczyna.

Poseł Giżyński jest przekonany, że nowe województwo częstochowskie powstanie wcześniej czy później, bo wynika to z decyzji moralnej i politycznej prezesa Jarosława Kaczyńskiego, który zezwolił na tworzenie mapy przyszłego województwa.

Mapa regionu się kurczy
Terytorium przyszłego województwa z miesiąca na miesiąc się zmniejsza, a wraz z nią zmniejszają się szanse na takie województwo. Niedawno okazało się, że przeciwny jest mu powiat wieluński. Obecnie tylko powiaty częstochowski i kłobucki oraz gmina Poraj otwarcie popierają pomysł reaktywacji regionu. Czołowi politycy PiS wielokrotnie wypowiadali się na ten temat, wbrew słowom Szymona Giżyńskiego, że województwa nie będzie.

„W opinii Ministerstwa Rozwoju powołanie nowego województwa nie przyspieszyłoby gwałtownie rozwoju regionu, a wręcz mogłoby prowadzić do spowolnienia jego rozwoju z powodu istniejących zobowiązań prawnych zawartych m.in. w Umowie Partnerstwa – tak na interpelację posłanki Izabeli Leszczyny odpowiedział w ubiegłym roku Jerzy Kwieciński, sekretarz stanu w ministerstwie rozwoju.

Dla całego regionu utworzenie nowego województwa było być może korzystne w 2020 roku. Wówczas Częstochowa i region nie mogłyby korzystać z dotacji unijnych, będać w bogatym woj. śląskim, a samodzielnie byłoby to możliwe.

– Myślę, że rząd powinien sporządzić wnikliwą analizę dotyczącą zmiany mapy samorządowej. Reaktywacja województw to skomplikowany proces, a sporządzenie takiej analizy mogłoby być krokiem w kierunku nowych województw. Być może kraj trzeba podzielić na kilka wielkich regionów, a w nich znalazłyby się superpowiaty lub województwa – mówi Halina Rozpondek, posłanka PO, która w 1998 roku najmocniej broniła województwa częstochowskiego.

Bartłomiej Romanek

Komentarze

17
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Aaaa

Częstochowa niech się z województwem opolskiem połączy i by były dwie stolice województw

Hans bleib do

to jedyne sensowne rozwiązanie.
potęga od Sosnowca i Częstochowy po Kielce i Sandomierz

podatnik

To fakt, są bardzo duże różnice kulturowe między tzw. lokalną kulturą na Śląsku a północną częścią tego sztucznego wojewódzkiego tworu. Wcześniej różnice te pogłębiły masowe wyjazdy Ślązaków do RFN-u w latach 70 i 80. Niemcy do dzisiaj są jedynym krajem w Europie, gdzie nie funkcjonuje tzw. Polonia. Ślązacy osiedlając się w Niemczech uznali że są Niemcami. Dlatego sami Ślązacy tak jak i Niemcy mają poważny problem ze swoją tożsamością. Kulturę niemiecką unicestwił Hitler, a Ślązacy na własne życzenie wykończyli swoją. Jak tylko napiszę, że Ślązacy nigdy nie byli Niemcami, to od razu na tym portalu rozgorzałaby dyskusja na ten temat. Dlatego nie ma sensu dowodzić teraz czym w ogóle jest dzisiaj województwo śląskie. Generalnie to zlepek ludzi z całej Polski, którzy osiedlali się tutaj od 1945 roku. Ślązaków, którzy wyznają tylko wartości dawnych powstańców śląskich jest jak na lekarstwo. Praktycznie ten rodzaj Ślązaków jest już na wymarciu. Dominuje tutaj "tradycja" DVL. Z Częstochową i z Zagłębiem też nie jest jednoznacznie, ponieważ tak jak większość śląskich miast tak i większość miast Zagłębia też była zasiedlana ludźmi z całej Polski zaraz po wojnie. Dzisiaj ze Śląskiem i z Zagłębiem jest tak samo jak z rodowitymi Warszawiakami w Warszawie. Oczywiście, absolutnie nie ma nic złego w tym, że tak te miasta dzisiaj wyglądają. Ot, współczesność i tyle. USA i Australia też powstały z imigrantów z całego świata. Reasumując, nie ma sensu rozwodzić się nad lokalną kulturą, ponieważ zanika. Obecnie wszytko ulega globalizacji i młodzi ludzie patrzą już tylko w przyszłość. A to, że będzie tutaj jedno czy dziesięć województw, nie ma żadnego znaczenia. Wystarczy, że PiS cofa ten nasz strasznie okaleczony kraj w XIII wiek. To partia, która żyje tylko historią. To polityczne muzeum. Tworzenie nowego województwa niczego nie zmieni. Powiem więcej, miasta śląskie mają bardzo duże dochody które odprowadzają do wspólnej wojewódzkiej kasy. Z tych pieniędzy mogą korzystać wszyscy, tak jak Polska w UE. Separatyzm i nowe granice to najgorsze rozwiązanie. Jeżeli Częstochowa czuje się pokrzywdzona, to można przenieść do tego miasta np. kilka lat wszystkie urzędy wojewódzkie. Dlaczego nie? Katowice nie są do końca szczęśliwe z tej sytuacji, ponieważ już teraz nie można się po nim swobodnie poruszać. Wieczne korki i miliony samochodów. Dlatego, jak aż tak bardzo tego pragniecie, to weźcie sobie wszystkie urzędy razem ze wspólną kasą. Katowice będą luźniejsze,a jako miasto jest bardzo zamożne, wg ostatniej statystyki czwarte w kraju!

Kamil P z Zawiercia

Województwo powinno zostać tak jak jest, natomiast jego nazwa jest koniecznie do zmiany. Województwo śląskie, które składa się w połowie tylko ze Śląśka, a w drugiej połowie z ziem historycznie małopolskich (Zagłębie, Jura Krak-Częst, Żywieczczyzna, Jaworzno). Zmiana nazwy na śląsko-małopolskie byłaby tylko kosmetyczną korektą bez potrzeby zatrudniania nowych urzędników. Są województwa o dwuczłonowych nazwach, w tym trzy pomorskie, więc dlaczego miałoby nie być śląsko-małopolskiego?

Gustavo Woltmann

Bez sensu jest tworzenie kolejnych karłowatych województw, nawet jeśli jest zapewnione poparcie mieszkańców (nie jestem zresztą pewien, czy mamy z tym do czynienia - ilu ludzi z Częstochowy interesuje się tą sprawą?). Jedyny skutek, jaki ta pseudo-reforma przyniesie, to zmniejszenie wydajności administracji przy zwiększeniu liczby etatów, co nigdy nie jest dobre, ale tym bardziej teraz, kiedy coraz szybciej narasta zadłużenie państwa.

ODA DO ROBACTWA

dla waszego wspolnego dobra gorole. Jest tylko kwestia czSU KIEDY ZNOWU BEDZIE GRANICA NA BRYNICY.

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.