Gdzie jest najdroższa woda w Zagłębiu? Dlaczego ścieki w Wojkowicach kosztują tak dużo?

Czytaj dalej
Fot. arc. Polska Press
Piotr Sobierajski, Katarzyna Kapusta

Gdzie jest najdroższa woda w Zagłębiu? Dlaczego ścieki w Wojkowicach kosztują tak dużo?

Piotr Sobierajski, Katarzyna Kapusta

Gdzie jest najdroższa woda w Zagłębiu? Odpowiedź brzmi: w Wojkowicach. Mimo że wprowadzono tam dopłaty do ścieków. O dopłatach będzie dziś też mowa w Dąbrowie Górniczej.

W sumie dziś z taką ceną dla mieszkańców Dąbrowa Górnicza plasuje się na 42 miejscu w województwie śląskim. A jak sytuacja wygląda w Zagłębiu? Okazuje się, że najdroższą wodę i ścieki mają mieszkańcy Wojkowic, którzy sklasyfikowani są na siódmym miejscu w woj. śląskim. Tam za 1 metr sześcienny wody i ścieków trzeba zapłacić łącznie 17,80 zł brutto (6,47 za 1 metr sześć, wody i 11,33 zł brutto za 1 metr sześć ścieków). Po dopłatach w wysokości 0,86 zł do ścieków, kwota ta wynosi 16,94. Dlaczego jest tak drogo?

- Powstrzymaliśmy wzrost cen wody i ścieków. Taryfy od kilku lat pozostają na tym samym poziomie. W tym roku ceny zostały nawet obniżone i w kolejnych latach taka tendencja będzie się utrzymywać. Mamy do nadrobienia zaszłości z lat ubiegłych, ale mamy konkretny plan, który przynosi efekty. Kilka lat wcześniej byliśmy bodaj na pierwszym miejscu w województwie śląskim, a dzisiaj jesteśmy już poza podium. To dobry prognostyk - mówi Tomasz Szczerba, burmistrz Wojkowic.

- Cena wody nie odbiega znacząco od standardu dla województwa, co wynika wprost z przedstawionych wyliczeń, natomiast cena ścieków jest następstwem inwestycji w tym zakresie, jakie były realizowane w ciągu ostatnich 15 lat. Chodzi m.in. o budowę oczyszczalni ścieków oraz I etap budowy kanalizacji deszczowej i sanitarnej - dodaje.

Miasto ogranicza koszty m.in. poprzez kontrolowanie i odpowiednie zarządzanie ciśnieniem wody, czy też wymianę awaryjnych odcinków sieci. W tym celu powstał Zakład Gospodarki Komunalnej.

W dalszej części:

 • Jak z wysokimi cenami próbują się uporać w Wojkowicach
 • Gdzie jeszcze są dopłaty do wody
 • Lista  miast w woj. śląskim, gdzie woda i ścieki są najdroższe
Pozostało jeszcze 44% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Piotr Sobierajski, Katarzyna Kapusta

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Pro Media Sp. z o.o.