Gdy nogi muszą być stale w ruchu

Czytaj dalej
Fot. 123rf
Anastazja Bezduszna

Gdy nogi muszą być stale w ruchu

Anastazja Bezduszna

Pewnie już słyszeliście o RLS, czyli zespole niespokojnych nóg. To zaburzenie ruchowe dające objawy nocą albo podczas odpoczynku. Można z nim wygrać.

Nawet co dziesiąta osoba podczas snu tańczy, biegnie i… „depcze kapustę” - tak swoje przypadłości opisują osoby, które chorują na zespół niespokojnych nóg, czyli RLS (z ang. restless legs syndrome). Schorzenie to pojawia się najczęściej podczas snu i wypoczynku. Powoduje męczący i uciążliwy przymus poruszania nogami oraz nieprzyjemne uczucie mrowienia, drętwienie, a nawet swędzenie w stopach, łydkach i udach. Chorzy mówią o „milionie mrówek i igieł” w nogach.

Skąd to się bierze

Pierwsze symptomy choroby pojawiają się nawet u 20- i 30-latków. Przez lata badań zaobserwowano również, że niektóre osoby są bardziej narażone na występowanie RLS, np. chorzy na cukrzycę, niewydolność nerek, schorzenia tarczycy czy reumatoidalne zapalenie stawów, a także osoby z chorobą Parkinsona, guzem rdzenia kręgowego i neuropatią obwodową.
I chociaż schorzenie częściej dotyka mężczyzn, na RLS skarży się także co piąta kobieta w ciąży, zwłaszcza w jej późniejszym okresie. Jednak w tym przypadku objawy choroby często same ustępują od razu po porodzie. Specjaliści zwracają uwagę na dietę - powodem rozwoju zespołu niespokojnych nóg może być niedobór żelaza.

RLS częściej dotyka mężczyzn, ale chorują też np. kobiety w ciąży

Woda gazowana w nodze

Objawy choroby różnią się w zależności od przypadku. - Osoby cierpiące na zespół niespokojnych nóg najczęściej odczuwają dyskomfort w pozycji siedzącej i leżącej. Chorzy opisują symptomy jako mrowienie i szarpanie w okolicach nóg. Inni twierdzą, że czują się jakby przez ich żyły przepływała gazowana woda. Odczucia te mogą występować po jednej stronie ciała, najczęściej jednak występują po obu stronach. U chorych często pojawiają się męczące skurcze nocne, które prowadzą do bezsenności - mówi dr Gabriela Kłodowska - Duda.

Zespół niespokojnych nóg można rozpoznać jedynie podczas wywiadu z pacjentem, nie ma obecnie innych metod diagnostyki tej choroby. Zaleca się także serię badań, m.in. morfologię, oznaczenie stężenia żelaza we krwi, ferrytyny, magnezu oraz kreatyniny. Z chorobą można jednak skutecznie walczyć. Czasem wystarczą jedynie zmiany stylu życia.

Bez kofeiny

Jak złagodzić przykre objawy RLS? - Należy przede wszystkim ograniczyć alkohol oraz kofeinę, szczególnie przed
snem. W odstawkę muszą pójść także papierosy. Kluczowe jest również odpowiednie nawodnienie organizmu. Zalecana jest suplementacja diety, przede wszystkim o żelazo, kwas foliowy i magnez. Ulgę przynoszą także ćwiczenia relaksacyjne jak to joga oraz bieganie, szczególnie przed snem. Warto upewnić się także, czy żaden z przyjmowanych leków nie przyczynia się do choroby - wylicza dr Gabriela Kłodowska - Duda.

Przejściową ulgę w łagodnych dolegliwościach przynoszą także domowe sposoby. Ból i dyskomfort można złagodzić m.in. ciepłymi i zimnymi okładami. Pomocne są gorące kąpiele oraz masaże rozluźniające napięte mięśnie nóg. Ważny jest również wieczorny rytuał. O co chodzi? Powinniśmy spać w dobrze wywietrzonym i nieprzegrzanym pokoju, a także kłaść się i wstawać o tej samej porze.

Autor: Anastazja Bezduszna

Anastazja Bezduszna

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.