Krzysztof Ogiolda

Franz Waxman. Opolanin, który dostał dwa Oscary za muzykę

Franz Waxman, jedyny zdobywca Oscara dwa razy z rzędu. Fot. Urząd Miasta Opole Franz Waxman, jedyny zdobywca Oscara dwa razy z rzędu.
Krzysztof Ogiolda

Franz Waxman nie urodził się wprawdzie w Opolu, ale spędził tu wraz z rodziną sporo lat. Prawdziwą karierę zrobił w Hollywood. Od kilku dni ma u nas swoją tablicę.

Do Opola przeniósł się wraz z rodzicami w 1915 roku jako niespełna 10-letni chłopiec. Ojciec przyszłego kompozytora był tu właścicielem dużego przedsiębiorstwa skupującego złom. Funkcjonowało ono przy ówczesnej Zimmerstrasse 6 (obecnie ulica 1 Maja 6) - właśnie tam Waxman ma trójjęzyczną (polsko-angielsko-niemiecką) tablicę, która go upamiętnia.

Pozostało jeszcze 94% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Krzysztof Ogiolda

Jestem dziennikarzem i publicystą działu społecznego w "Nowej Trybunie Opolskiej". Pracuję w zawodzie od 22 lat. Piszę m.in. o Kościele i szeroko rozumianej tematyce religijnej, a także o mniejszości niemieckiej i relacjach polsko-niemieckich. Jestem autorem książek: Arcybiskup Nossol. Miałem szczęście w miłości, Opole 2007 (współautor). Arcybiskup Nossol. Radość jednania, Opole 2012 (współautor). Rozmowy na 10-lecie Ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych, Gliwice-Opole 2015. Sławni niemieccy Ślązacy, Opole 2018. Tajemnice opolskiej katedry, Opole 2018.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.