Fotografie przywołały dużo wspomnień

Czytaj dalej
Fot. Archiwum
Janina [email protected]

Fotografie przywołały dużo wspomnień

Janina [email protected]

Wystarczy wybrać się do świetlicy w Suchej, aby zobaczyć wystawę człowieka z pasją, który fotografował przed laty wieś i okolicę.

Autorem zdjęć jest Robert Pokora z Suchej, żyjący w latach 1891-1981. Z wykształcenia i zawodu był szewcem, lecz miał wiele zainteresowań i umiejętności. Naprawiał zegarki, motocykle, robił meble na własny użytek, ale również, i co najważniejsze, zajmował się fotografią. I dzięki tej ostatniej pasji szewc zostawił po sobie wiele pamiątek na szklanych negatywach.

Najpierw wystawa była zorganizowana w muzeum w Toruniu, ale dzięki staraniom urzędu w Lubiewie udało się ją zaprezentować w rodzinnej wsi fotografa.

Kolekcja ponad tysiąca fotografii pokazuje przede wszystkim człowieka. Są zdjęcia od lat 20 do 50 XX w. W ekspozycji przeważają fotografie ślubne, ale są u wiecznione także chrzty, pierwsze komunie i pogrzeby. Fotografie wykonywane były w Suchej oraz jej okolicach, m.in. Bysławi u, Lubiewie, Świekatowie, Wudzynie i Nowym Jasińcu. Robert Pokora zatrzymał czas na swoich fotografiach i pokazał obecnym mieszkańcom ówczesną modę, wydarzenia społeczne, kulturalne i historyczne. - Wiele osób obejrzało te fotografie. Zapraszamy można przyjść w niedzielę, kto nie ma czasu w wyznaczonych godzinach, pokażemy w innych po uprzednim umówieniu się - informują w urzędzie. - Warto zobaczyć te zdjęcia, to kawał historii.

Wystawę można oglądać w każdą niedzielę w godz. od 11 do 13 oraz od 17 do 19 lub po wcześniejszym umówieniu. Kontakt: Wioletta Szymczak - 512 864 125.

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Pro Media Sp. z o.o.