Fontanny na celowniku wandali

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Olkowski
Mariola Lorenczewska

Fontanny na celowniku wandali

Mariola Lorenczewska

Jest ich w Toruniu kilkanaście. Najbardziej popularne, to Cosmopolis i fontanna Flisaka. Niestety, bywają dewastowane. Zdarzają się też awarie urządzeń.

Zaczynają się bardzo ciepłe dni. W Toruniu jest kilka fontann, które przyciągają mieszkańców i turystów. Najbardziej popularne, to Cosmopolis i fontanna Flisaka. Kilka wodotrysków działa przy Uniwersytecie Mikołaja Kopernika, jest fontanna przy Placu Rapackiego, w Parku Miejskim przy ul. Bydgoskiej.

Sterowniki do wymiany

- Tereny zielone bez wodotrysków byłyby znacznie uboższe. W upały właśnie przy nich oblegane są ławki. Powietrze jest rześkie, przyjemne. Niestety, fontanny bywają poddawane aktom wandalizmu - tłumaczy Szczepan Burak, dyrektor Wydziału Środowiska i Zieleni toruńskiego magistratu. - Zdarzają się dewastacje. Przy fontannie w parku miejskim zniszczone zostały sterowniki wody i trzeba je było wymienić. Inna sprawa, że w upały robi się z tej fontanny wręcz dzikie kąpielisko. Myślę, że nikt nad tym specjalnie nie czuwa, bo w upały każdy ciągnie do wody, szczególnie dzieci. Wierzę, że ta fontanna przestanie być tak wykorzystywana, gdy powstanie kąpielisko przy Centrum Targowym Park.

Nie podlega kontroli

W fontannie Cosmopolis w ostatnią niedzielę kąpały się nie tylko dzieci, ale i dorośli. - To skandal - uważa Czytelnik. - Są przecież zakazy, ale nikt ich nie przestrzega. Straży miejskiej w ogóle nie widać.

Fontanna Cosmopolis miała niedawno dwie awarie. - Jedna została usunięta - zapewnia Rafał Woźnicki, zastępca dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej UMT.

W fontannie ktoś od czasu do czasu zanurzy nogę, czy rękę, wypije z niej łyk wody a nawet wykąpie psa. Przed takimi zachowaniami przestrzega sanepid.- Żadne fontanny nie są przeznaczone do kąpieli. Woda w tych urządzeniach nie jest uzdatniana i dezynfekowana , tak jak to ma miejsce w przypadku pływalni, a jej jakość nie podlega żadnej kontroli. Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny przestrzega, że zagrożenie dla zdrowia może wiązać się nie tylko z piciem wody z fontanny, ale także z kąpielą lub zabawą w wodzie i zakażeniem przez przeniesienie mikroorganizmów chorobotwórczych za pomocą rąk lub trzymanych w nich przedmiotów do ust - tłumaczy Hanna Wolska, powiatowy inspektor sanitarny. - Pozostająca w otwartym zbiorniku fontanny woda może podlegać skażeniu mikroorganizmami obecnymi w odchodach zwierzęcych. W wodzie mogą być także wirusy oraz pierwotniaki pasożytnicze. Jak dodaje Hanna Wolska, w przypadku, gdy zbiornik fontanny wykorzystywany jest jako brodzik, co nie powinno mieć miejsca, do wody mogą przenikać bakterie i grzyby będące składnikami mikroflory ludzkiego ciała.

Krótka historia Cosmopolis

Fontanna Cosmopolis została uruchomiona 22 czerwca 2008 roku, przy okazji obchodów Święta Miasta. Na skwerze przy uniwersyteckiej harmonijce zastąpiła wysłużoną poprzedniczkę. Fontanna została pomyślana jako jedna z atrakcji Torunia. Jej koncepcję opracował toruński artysta Zbigniew Mikielewicz. Fontanna nawiązuje do słynnego dzieła Mikołaja Kopernika "O obrotach sfer niebieskich". Ma niewidoczną taflę wody, przysłoniętą granitowymi płytami z wyrytym łacińskim tekstem i schematem układu heliocentrycznego, znanym z 8 strony dzieła toruńskiego astronoma. Na okręgach - orbitach poszczególnych planet - umieszczono 113 dysz wodnych, z których woda może wydobywać się w połączeniu z efektami świetlnymi. Dysza znajdująca się w centrum - w miejscu Słońca - umożliwia wyrzucanie wody na wysokość 5 metrów, zaś dysze na orbitach - do 4,5 metrów. Fontanna jest sterowana elektronicznie.

Dokumentację projektową wodotrysku przygotowało Studio Architektury FORMA z Warszawy, a wykonawcą inwestycji była firma Gutkowski z Leszna. Wodotrysk, który powstał na zlecenie Urzędu Miasta, kosztował 3,5 miliona złotych.
Specjalnie na inaugurację fontanny skomponowany został utwór muzyczny "Cosmopolis", którego autorem jest znany polski kompozytor i twórca muzyki filmowej Krzesimir Dębski. W nagraniu "Cosmopolis" wzięli udział muzycy Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej oraz Chór Astrolabium Wyższej Szkoły Bankowej. Układ świateł i wodnych form do muzyki przygotował uznany w Polsce i na świecie reżyser świateł Bogumił Palewicz.
Po roku od inauguracji pojawił się poważny problem z fontanną. Jej maszynownię, gdzie znajdują się wszystkie urządzenia sterujące, zalała woda. Przez kolejne miesiące trwały przepychanki, kto ma ją naprawić. Urząd Miasta nie był w sranie wyegzekwować naprawy w ramach rękojmi od firmy Gutkowski. W końcu wyłożył pieniądze na remont. Sezon 2009 dla fontanny był jednak praktycznie stracony.

Od samego początku problemem są kąpiący się w Cosmopolis. Wiele osób rekompensowało sobie w ten sposób zamknięcie i likwidację pobliskiego kąpieliska „Wodnik”. Pluskanie się w Cosmopolis grozi chorobami, a także uszkodzeniem dysz fontanny. W końcu zdecydowano się na ustawienie w jej pobliżu tablic ostrzegawczych. I to nie pomaga.
Atrakcją Cosmopolis są wieczorne pokazy woda-dźwięk-światło. Trwają od wiosny do jesieni danego roku. W kolejnych latach powiększał się repertuar utworów stanowiących muzyczne tło do pokazów fontanny. Do muzyki „Cosmopolis” dołączyły znane melodie filmowe z „Love Story” oraz z „Gladiatora”, a także „Oda do Radości” (pokaz do tego utworu został opracowany w 2011 r.oku, z okazji polskiej prezydencji w Unii Europejskiej). Od sierpnia 2012 roku. zamiast spektaklu do dźwięków Ody do Radości uruchomiony został pokaz do muzyki filmowej Michała Lorenca.

W obecnym sezonie, od 2 czerwca do 31 sierpnia, pokazy odbywają się w godzinach 21- 1. W każdej godzinie pokazów można oglądać widowisko świetlne z kilkoma utworami muzycznymi: Cosmopolis - kompozycja Krzesimira Dębskiego powstała specjalne na otwarcie fontanny Cosmopolis w 2008 roku, nawiązuje do słynnego dzieła Mikołaja Kopernika "O obrotach sfer niebieskich";

Wiedźmin - kompilacja utworów pochodzących ze ścieżki dźwiękowej do Gry komputerowej Wiedźmin 3: Dziki Gon (premierę miał 2 czerwca 2017 roku);

Lorenc - kompilacja muzyki filmowej Michała Lorenca, pochodzącej z filmów: "Trzysta mil do nieba", "Babie lato", "Bandyta";

Kilar - kompilacja muzyki filmowej Wojciecha Kilara - "Dracula", "IX Wrota" ;

Gladiator - wiązanka utworów pochodzących ze ścieżki dźwiękowej do filmu "Gladiator" (kompozytorzy: Hans Zimmer i Lisa Gerrard);

Love Story - kompilacja muzyki pochodzącej z filmu „Love Story”, muzykę do filmu napisał Francis Lai;

Excentrycy - kompilacja utworów pochodzących z filmu kręconego m. in. w Toruniu filmu "Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy" (w reż. Janusza Majewskiego, autor muzyki - Wojciech Karolak).

Mariola Lorenczewska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.