Fabryka słodyczy sprzedaje budynki

Czytaj dalej
Fot. Jarosław Staśkiewicz
Jarosław Staśkiewicz

Fabryka słodyczy sprzedaje budynki

Jarosław Staśkiewicz

ZPC Otmuchów wystawił na sprzedaż część zakładu PWC Odra w Brzegu. To budzi niepokój wśród pracowników i mieszkańców.

Przedsiębiorstwo Wyrobów Cukierniczych Odra było przez dziesięciolecia chlubą Brzegu, a prywatyzacja na rzecz pracowników była przez lata stawiana za wzór.

Wszystko zmieniło się w 2011 roku, kiedy mający najwięcej do powiedzenia pracownicy zaczęli odchodzić na emeryturę i chcieli pozbyć się swoich akcji. Najpierw próbowała je kupić konkurencyjna Jutrzenka, ostatecznie brzeską firmę przejął ZPC Otmuchów.
Wkrótce zaczęły się oszczędności, redukcje zatrudnienia i ograniczenia w produkcji, a te działania miały zwiększyć rentowność zakładu.

Niedawno na ogrodzeniach zakładu przy ul. Starobrzeskiej pojawiły się jednak ogłoszenia o sprzedaży budynków. Jak wynika z oferty przedstawionej na portalu internetowym, kompleks budynków produkcyjnych, magazynowych i biurowych jest wyceniony na 12,5 mln zł.

To oczywiście wzbudziło niepokój wśród mieszkańców, a plotki mówią już o zamykaniu firmy. Na razie to jednak Odrze nie grozi.

- Oficjalna informacja przekazana pracownikom mówi tylko o przeniesieniu produkcji na drugą stronę ulicy, do magazynów wybudowanych kiedyś na terenie dawnego POM-u - mówi nam jeden z pracowników Odry. - Zresztą niedawno, podczas letniego postoju, przeniesiono już tam produkcję chałwy. Jeżeli na starą część zakładu znajdzie się kupiec, za chałwą mają pójść pozostałe linie produkcyjne.

Półtora roku temu władze grupy kapitałowej ogłosiły wprawdzie plany sprzedaży Odry (i innych spółek), ale ponieważ nie pojawiły się interesujące oferty, pod koniec 2016 roku strategia została zmieniona.

- W nowej strategii Otmu­chowa ważną rolę odegrać ma właśnie zaniedbany w ostatnich latach brand Odra [...] - można było przeczytać na portalu wiadomos­cihandlowe.pl.

Na wysłane w poniedziałek e-mailem nasze pytania władze spółki jak dotąd nie odpowiedziały.

Jarosław Staśkiewicz

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Pro Media Sp. z o.o.