Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Jolanta Gromadzka

Epokowy wynalazek naukowców z Gdańska. Aplikacja pokaże nam, w jaki sposób omijać zagrożenia dla naszego zdrowia

Od lewej: Szymon Graczyk, dr Aleksandra Rutkowska, dr inż. Błażej Kudłak i mgr Aleksandra Szybiak, czyli zespół młodych naukowców z GUMed i PG, których Od lewej: Szymon Graczyk, dr Aleksandra Rutkowska, dr inż. Błażej Kudłak i mgr Aleksandra Szybiak, czyli zespół młodych naukowców z GUMed i PG, których wynalazek może przyczynić się do zmniejszenia zachorowań na wiele ciężkich chorób.
Jolanta Gromadzka

Niezwykły wynalazek czwórki młodych naukowców z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i Politechniki Gdańskiej pozwoli wykryć groźne substancje, które trują nas codziennie w naszych domach.

Ten wynalazek to aplikacja mobilna, za pomocą której będzie można wykryć źródła emisji EDC (czyli substancji chemicznych naśladujących naturalne hormony w naszych domach, oraz ultraszybki test z moczu, który określi, w jakim stopniu jesteśmy na nie narażeni.

To właśnie te tzw. związki endokrynnie czynne są - zdaniem lekarzy - odpowiedzialne za ogromny wzrost zachorowań na choroby cywilizacyjne: cukrzycę, choroby serca, niepłodność, wady rozwojowe u dzieci, nowotwory hormonozależne - rak piersi, prostaty, rak jąder, a nawet autyzm i ADHD u dzieci.

- A my te trujące związki spożywamy z pokarmem, wdychamy z kurzem, wchłaniamy przez skórę z kosmetyków, i to codziennie - przekonuje Aleksandra Rutkowska, biotechnolog z GUMed, jedna z czterech autorów projektu Detexed Home. - Emitują je stale w naszych domach meble, podłogi, sprzęt elektroniczny. Wydzielają je plastikowe opakowania do żywności, plastikowe butelki, worki na śmieci i na zakupy, których dokonujemy na co dzień. Są w zabawkach, farbach, kosmetykach, w puszkach z żywnością, a nawet w plombach zakładanych przez stomatologów.

W naszym życiu są wszechobecne i nie da się ich w pełni wyeliminować. Jednak już samo ich ograniczenie pozwala zmniejszyć ryzyko, że poważnie zachorujemy - przekonują moi rozmówcy. O obniżenie narażenia ludzi na te związki od kilku lat apelują też światowe towarzystwa naukowe. Kolejne kraje wycofują więc z rynku plastikowe reklamówki, sztućce i talerzyki, kosmetyki z plastikowymi mikrogranulkami i zaostrzają normy ekspozycji ludzi na EDC. Również Polska zrobiła pierwsze kroki w tym kierunku, publikując raport zawierający stanowisko Polskiego Towarzystwa Endokrynologii w tej kwestii, wprowadziła płatne reklamówki, brała udział w dyskusji o szkodliwości pestycydów.

Czytaj także: Nie przechowuj niczego w plastiku, szklane opakowania są zdrowsze

- Mimo powszechnego występowania związków endokrynnie czynnych i ich negatywnego wpływu na nasze zdrowie nie było do tej pory taniej i prostej metody, która pozwoliłaby każdemu z nas monitorować narażenie na EDC bez konieczności korzystania z wysokospecjalistycznego laboratorium - zastrzega dr inż. Błażej Kudłak z PG. Właśnie tę lukę, jeszcze w tym roku, wypełnią młodzi gdańscy naukowcy. Prosty i tani sposób, nad którym pracują, w zaledwie 15 minut, i to bez wychodzenia z domu, dokładnie sprawdzi, w jakim stopniu jesteśmy narażeni na EDC.

Już za kilka, a najpóźniej za kilkanaście miesięcy gotowa będzie specjalna aplikacja i ultraszybki test diagnostyczny, który pozwoli wykryć szkodliwe substancje chemiczne w naszym najbliższym otoczeniu oraz zmierzyć ich poziom w naszym organizmie.

Związki endokrynnie czynne, które naśladują naturalne hormony, są odpowiedzialne za ogromny wzrost zachorowań na choroby cywilizacyjne. Pytanie - jak je wykryć i zmierzyć? Odpowiedzieć na te pytania udało się naukowcom z GUMED i PG. Są oni już na końcowym etapie prac nad aplikacją za pomocą której będzie można wykryć źródła EDC w naszych domach. Jak będzie ona działać?

Pozostało jeszcze 71% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Jolanta Gromadzka

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nto.pl

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Pro Media Sp. z o.o.