Sławomir Draguła

Ekologiczny szpital w Głubczycach z wiatrakiem i ogniwami

Panele fotowoltaiczne zamontowane przy głubczyckiej lecznicy sprawiają, że część energii pochodzi z odnawialnych źródeł. Fot. Archiwum szpitala Panele fotowoltaiczne zamontowane przy głubczyckiej lecznicy sprawiają, że część energii pochodzi z odnawialnych źródeł.
Sławomir Draguła

Prawie 400 tysięcy złotych kosztował zakup i montaż wiatraka produkującego prąd przy Szpitalu Powiatowym w Głubczycach. Budynek przeszedł też kompleksową termomodernizację wraz z wymianą całej kotłowni i instalacji centralnego ogrzewania.

Nasza placówka jest chyba pierwszą w Polsce z takim urządzeniem - chwali się Adam Jakubowski, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Głubczy­cach. - Dzięki temu szpital płaci niższe rachunki za prąd, bo go mniej potrzebuje, a to ma też wpływ na ekologię.

Miasto znajduje się bowiem w Bramie Morawskiej, czyli obniżeniu pomiędzy Karpatami Zachodnimi i Pogórzem Śląskim a Sudetami Wschodnimi. Takie ukształtowanie terenu sprawia, że często wieją tam bardzo silne wiatry. Wiatrak o mocy 10 kW zamontowano na dachu szpitala.

Całość inwestycji to koszt 900 tysięcy złotych.

- 85 procent tej kwoty to dofinansowanie z programu o nazwie Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweski Mechanizm Finansowy - wyjaśnia Tomasz Janyk, zastępca dyrektora do spraw admini­stra­cyj­­no-technicznych Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Głub­czy­­cach.

To forma bezzwrotnej pomocy zagranicznej, przyznanej przez Norwegię, Islandię i Liechtenstein najmniej zamożnym państwom członkowskim Unii Europejskiej, w tym i Polsce.

Montaż wiatraka w głub­czyc­kim szpitalu to drugi etap wielkiej termo­moder­nizacji budynku za „norweskie” pieniądze.
Oszczędności i ekologia

W latach ubiegłych (w ramach pierwszego etapu) zamontowane zostały pompy ciepła, które wspomagają centralne ogrzewanie oraz ogniwa fotowoltaiczne produkujące energię elektryczną z tej słonecznej, a także solary podgrzewające w tej samej technice wodę użytkową.

Mało tego, w ubiegłym roku zbudowany został zadaszony podjazd dla karetek pogotowia, którego ściany i dach zostały obłożone kolejnymi ogniwami fotowol­ta­icz­nymi.

Głubczycka lecznica prze­szła też termomodernizację. Wymienione zostały okna, docieplone ściany, wymieniona została instalacja centralnego ogrzewania oraz kotłownia, na bardziej ekologiczną.

Do tego w szpitalnych salach wymienione zostało również oświetlenie na o­szczędne, ledowe.

Sławomir Draguła

Dziennikarzem jestem od 1997 roku. W nto zajmuję się przede wszystkim tematami policyjnymi i prokuratorskimi. Piszę też o drogach i wszystkim tym, co porusza się na kołach, m.in. samochodach i pociągach. Odpowiadam również za powiaty opolski i głubczycki.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.