Edyta Hanszke

Ekojazda pozwala zaoszczędzić paliwo i ograniczyć emisję CO2

Umiejętność ekojazdy przydaje się szczególnie w mieście. Umiejętność ekojazdy przydaje się szczególnie w mieście.
Edyta Hanszke

Umiejętne prowadzenie auta pozwala zaoszczędzić od 5 do 25 proc. zużywanego paliwa. To zysk dla naszej kieszeni, ale też środowiska - mniej spalin to czystsze powietrze.

Emisja CO2 jest głównym problemem ekologicznym w motoryzacji. Dotychczas udało się zminimalizować w spalinach zawartość tlenków azotu, tlenku węgla i alkanów. Dwutlenek węgla jest jednak końcowym produktem spalania paliw, a jego emisja zależy bezpośrednio od zużycia paliwa przez samochód - podają Wacław Hepner i Ireneusz Hetmańczyk z Katedry Pojazdów Drogowych i Rolniczych Politechniki Opolskiej, propagatorzy ekodrivingu. To taki sposób prowadzenia pojazdu, który pozwala na ograniczenie zużycia paliwa, a tym samym - emisji dwutlenku węgla do środowiska. Szacuje się, że dzięki temu można zaoszczędzić od 5 do 25 proc. paliwa.

Opolscy naukowcy badali efekty ekojazdy. Okazało się, że dwóch różnych kierowców, jadących tym samym samochodem, pokonało tę samą trasę w podobnym czasie, tyle, że jeden spalał średnio 6,5 l paliwa na 100 km, a drugi 9,6 l. Efekt dla środowiska był taki, że przejazd „zielonego kierowcy” spowodował emisję 151 g CO2 na km, a drugiego - 224 g CO2 na km.

Opolanie prowadzili też badania na „zwykłych” kierowcach w ramach projektu pn. „Opolska Samochodowa Jazda Ekologiczna - Zielony Kierowca”. Od 1999 r. wzięło w nim udział setki kierowców.

Analiza wyników pokazała, że wśród kierowców amatorów znajdowało się zaledwie 10-18 proc. „ekokierowców” oraz 7-13 proc. wyraźnie niekompetentnych, którym przydałoby się szkolenie w zakresie ekojazdy. Okazało się, że ekologiczne własności samochodu poprawiało zastosowanie automatycznej skrzyni biegów.

Zasady ecodrivingu

> Zanim ruszysz, zapnij pasy i przygotuj się do jazdy,

> dojeżdżając do świateł, hamuj silnikiem (redukuj biegi), a nie „na luzie”,

> jedź płynnie, czyli nie hamuj i nie przyspieszaj gwałtownie,

> utrzymuj odpowiednią odległość od samochodu przed tobą (30- 50 m),

> dostosuj prędkość do trasy, np. na drodze ekspresowej ok. 90-120 km/h (przyspieszenie do 140 km/h zwiększa zużycie paliwa nawet o 20 proc.),

> jedź na możliwie najwyższym biegu: pierwszego używaj jak najkrócej, a najwyższego - przy możliwie najmniejszych obrotach,.

> w pojazdach na benzynę przy rozpędzaniu obroty powinny mieścić się w zakresie 2200-3500 obr./min, a z dieslem - ok. 1700-3000,

> zwracaj uwagę na właściwe ciśnienie opon (kontroluj je raz w miesiącu i przed dłuższymi podróżami),

> nie przewoź zbędnego bagażu,

> wyłączaj silnik podczas postojów,

> rozsądnie używaj klimatyzacji (automatyczna jest bardziej ekonomiczna niż manualna),

- Bardzo ważna w ecodrivingu jest strategia przejazdu, czyli dostosowanie prędkości do warunków i przewidywanie drogi. To świadczy o inteligencji kierowcy - podsumowuje dr Wacław Hepner.

Edyta Hanszke

Zajmuję się tematyką gospodarki, przedsiębiorczości, rynku pracy, ubezpieczeń i społeczną. Piszę o szeroko rozumianych pieniądzach: tych, które zarabiamy, wydajemy, ale także np. pochodzących z programów unijnych.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.