Egzaminacyjny maraton już za nimi!

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Bloch
Katarzyna Bogucka

Egzaminacyjny maraton już za nimi!

Katarzyna Bogucka

Koniec z kuciem, z korepetycjami i z przeglądaniem setek egzaminacyjnych arkuszy z ubiegłych lat. Maturzyści, a dokładnie 78,1 procent tych, którzy zdali, odetchnęli z ulgą. Teraz czas na studia.

- Jest super! Dostałem 100 procent! - z satysfakcją oznajmił nam Wojtek po wyjściu z sali. - Angielskiego uczę się od pierwszej klasy podstawówki, więc się nie stresowałem. - Choć uzyskałam całkiem dobry wynik, bo 90 procent, to nie do końca jestem z siebie zadowolona. Mogło być lepiej. Liczyłam na więcej - stwierdziła tuż po ustnym egzaminie z angielskiego Oliwia. - Trafiłam na dość trudne pytania...

Wakacje już oficjalnie

Tego typu relacji było na naszych łamach znacznie więcej. „Express” był z maturzystami bydgoskiego I LO od samego początku egzaminacyjnego szaleństwa, czyli od maja, aż do wczoraj, do dnia wręczania świadectw. Już wiadomo, że Oliwia i Wojtek nie powinni mieć problemu z dostaniem się na wymarzone kierunki. Jak wspominają maturę? - Mógł mi lepiej pójść rozszerzony polski, który w tym roku był dosyć trudny- mówi Oliwia Dąbrowska. - Z matematyki się śmieję, a to z powodu popełnianych przeze mnie czeskich błędów! Największym wyzwaniem było jednak zdać te siedem egzaminów w pięć dni! Podstawowe potraktowałam jako rozgrzewkę przed rozszerzeniami. Przetrwałam egzaminacyjny maraton! Duże wyzwanie. Byłam jednak pewna, że zdam. Mogę już oficjalnie rozpocząć wakacje, z których część chcę spędzić pracując.

Oliwia z typowanych przez siebie kierunków studiów (dziennikarstwo, lingwistyka stosowana i psychologia), będzie celować w psychologię. Jeszcze nie zdecydowała, czy zgłosi się na UKW w Bydgoszczy, czy na UMK w Toruniu. Wojtek weźmie udział w rekrutacji na prawo, na Uniwersytecie Gdańskim (rozważał także studia na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu). - Już o północy w czwartek wszedłem na stronę Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, więc po świadectwo szedłem bez większych emocji, wiedziałem, jak mi poszło. Jeśli chodzi o wrażenia z matury, niemiłym zaskoczeniem była cała matura z historii, ponieważ pytania były jednostronnie ukierunkowane, koncentrowały się na sprawach dotyczących naszych wschodnich sąsiadów.

Sto procent, jak zazwyczaj

W Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Bydgoszczy maturę zdali wszyscy abiturienci. - Nie mam jeszcze dokładnych wyników, ale wiem od nauczycieli przedmiotów, że są bardzo zadowoleni ze swoich uczniów, a także z poziomu egzaminu w porównaniu z ubiegłym rokiem - cieszy się Jarosław Acalski, wicedyrektor ZSO nr 1 w Bydgoszczy.

W całej Polsce do egzaminu przystąpiło 258.030 osób, w regionie było to 13.481 uczniów. Egzamin zdało 69 procent absolwentów regionalnych techników (21 proc. ma prawo do poprawki), 84 procent absolwentów liceów ogólnokształcących (11 proc. ma poprawkę). W samej Bydgoszczy do matury przystąpiło 3217 osób, z czego zdało 2580 uczniów. Najwyższą zdawalność odnotowano w powiecie chełmińskim (86 proc.), najniższą w powiecie toruńskim (58 procent) i bydgoskim (60 proc.ent. Najwięcej bydgoskich uczniów wybrało rozszerzony angielski (1746), średnia procentowa z tego egzaminu dla Bydgoszczy wyniosła 62 procent. Na drugim miejscu była rozszerzona matematyka (831 osób, średnia na egzaminie 34 procent). Najmniej osób zdecydowało się na rozszerzony egzamin z historii (259), średnia procentowa dla tego egzaminu wyniosła 32 procent.

Katarzyna Bogucka

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.