Sławomir Draguła

E-dowód osobisty od marca. Z nowym dowodem łatwiej załatwimy ważne sprawy

- Nowe dowody, tak jak teraz, będą w formie plastikowej karty, ale wyposażonej w czipa - mówi Marek Zagórski, minister cyfryzacji. Fot. ministerstwo cyfryzacji - Nowe dowody, tak jak teraz, będą w formie plastikowej karty, ale wyposażonej w czipa - mówi Marek Zagórski, minister cyfryzacji.
Sławomir Draguła

Wnioski o nowe, elektroniczne dowody osobiste będzie można składać od 4 marca. Pierwsze e-dowody mają zostać wydane kilka dni później.

E-dowód osobisty będziemy mogli wykorzystać między innymi do potwierdzenie tożsamości, podpisywania dokumentów elektronicznych, potwierdzenia obecności w placówkach medycznych czy do korzystania z elektronicznych bramek na lotniskach w Unii Europejskiej.

- Tak jak do tej pory, nowe dowody osobiste będą w formie plastikowej karty, ale wyposażonej w czipa, na którym zostaną zapisane dane o wła­­ś­cicielu - informuje Marek Zagórski, minister cyfry­zacji. - Działanie e-dowodu jest bardzo proste. Podczas załatwiania spraw jego właściciel przyłoży plastikową kartę do czytnika i wpisze znany sobie kod PIN.

Wnioski o nowe dokumenty z czipem będzie można składać od poniedziałku, 4 marca, a wydawane będą kilka dni później. Cały proces wdrożenia e-dowodów rozpocznie się jednak już w piątek, 1 marca.

W związku z tym od godz. 12.00 nastąpi przerwa techniczna. Oznacza to, że tego dnia wnioski o dowód osobisty będą przyjmowane w urzędach tylko do godz. 11.30, natomiast od 12.00 do zamknięcia urzędu nie będzie możliwości ani złożenia wniosku, ani załatwienia innych spraw dotyczących dowodu osobistego, np. nie będzie można odebrać gotowego już dokumentu.

Sprawdź: Dowód osobisty 2019. Nowy e-dowód od 4 marca. Jak złożyć wniosek i gdzie można wyrobić e-dowód, czyli dokument z czipem

- Ostatnie wnioski w sprawie wydania starego dowodu osobistego, będzie można składać do piątku 1 marca, do godz. 11.30 - informuje Ministerstwo Cyfry­zacji.

Rząd zakłada, że wymiana starych dokumentów na e-dowody potrwa aż do 2029 roku. Oczywiście, będzie można się o nie starać jeszcze przed upływem ważności posiadanego teraz dowodu osobistego. Nie ma jednak takiej konieczności.

Ministerstwo radzi, by składając wcześniej wniosek online na e-dowód pamiętać, by go prawidłowo wypełnić. Przede wszystkim, czy załącza się zdjęcie zgodne z wymaganiami (opis tych wymagań można znaleźć na portalu Obywatel.gov.pl.).

Jeśli zdjęcie będzie nieprawidłowe, urząd wezwie do uzupełnienia wniosku (dostarczenia odpowiedniej fotografii). Osoba taka dostanie wówczas wiadomość na swoją skrzynkę na ePUAP.

Sławomir Draguła

Dziennikarzem jestem od 1997 roku. W nto zajmuję się przede wszystkim tematami policyjnymi i prokuratorskimi. Piszę też o drogach i wszystkim tym, co porusza się na kołach, m.in. samochodach i pociągach. Odpowiadam również za powiaty opolski i głubczycki.

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Pro Media Sp. z o.o.