Dymisja za słowa prawdy. Ponoć słowa wiceministra nie były zgodne z linią rządu. To czemu znajdziemy je w rządowej Strategii Morawieckiego?

Czytaj dalej
Fot. MIiR
Zbigniew Bartuś

Dymisja za słowa prawdy. Ponoć słowa wiceministra nie były zgodne z linią rządu. To czemu znajdziemy je w rządowej Strategii Morawieckiego?

Zbigniew Bartuś

Polskimi przedsiębiorcami, borykającymi się z brakiem pracowników, wstrząsnęła dymisja Pawła Chorążego, wiceministra inwestycji i rozwoju. Zwalniając bardzo cenionego przez biznes fachowca premier Mateusz Morawiecki stwierdził, że „minister zagalopował się zdecydowanie w niektórych swoich wypowiedziach”. Poszło o głos w debacie o polityce migracyjnej zorganizowanej przez krakowski Klub Jagielloński.

Pikanterii sprawie przydaje fakt, że w owej debacie minister posługiwał się argumentami wziętymi z... rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR), czyli Planu Morawieckiego. Rozdział 5. SOR poświęcony jest właśnie polityce migracyjnej państwa i zawiera zapowiedzi działań rządu do 2020 roku „w perspektywie roku 2030”.

Czytamy tam m.in., że polityka migracyjna musi być „ukierunkowana na potrzeby rynku pracy i polskich przedsiębiorców”, że państwo polskie musi stworzyć „ścieżki integracji dla wybranych kategorii cudzoziemców oraz członków ich rodzin (nauka języka polskiego, kultury i zwyczajów, poprawa dostępu do mieszkań, wsparcie w załatwianiu spraw urzędowych)”. SOR zakłada przy tym „rozwijanie sektora organizacji pozarządowych działających na rzecz cudzoziemców, w tym organizacji imigranckich” oraz „prowadzenie działań informacyjnych i edukacyjnych skierowanych do polskiego społeczeństwa nt. pozytywnej roli cudzoziemców, których celem będzie przeciwdziałanie dyskryminacji, promocja postawy otwartości, przełamywanie stereotypów i uprzedzeń”.

Czytaj więcej:

 • Podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy członkowie rządu mówili dużo o „luce demograficznej”
 • "Akademickie dywagacje" czy realny plan rządu

 

Pozostało jeszcze 58% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Zbigniew Bartuś


Dziennikarz, publicysta, felietonista Dziennika Polskiego (na pokładzie od 1992 roku) i mediów Polska Press Grupy, współtwórca i koordynator Forum Przedsiębiorców Małopolski, laureat kilkudziesięciu nagród i wyróżnień dziennikarskich (w tym Wolności Słowa, Dziennikarz Ekonomiczny Roku, Nagroda Główna NBP, Nagroda Grabskiego, Nagroda Kwiatkowskiego, Grand Prix Dziennikarzy Małopolski, nominacje do Grand Press).


 

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.