Dworczyk: Uber zacznie płacić podatki w Polsce. Uber odpowiada, że płaci podatki - najwyższe w Polsce. Co z protestem taksówkarzy?

Czytaj dalej
Fot. Marek Szawdyn
MW

Dworczyk: Uber zacznie płacić podatki w Polsce. Uber odpowiada, że płaci podatki - najwyższe w Polsce. Co z protestem taksówkarzy?

MW

Nie milkną echa zapowiedzianego na kwiecień protestu taksówkarzy w Warszawie. W rozmowie z Robertem Mazurkiem z RMF FM, Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera zapowiedział, że nowe prawo zostało już przygotowane i po jego wprowadzeniu Uber zacznie płacić w Polsce podatki. Z kolei przedstawiciele Ubera, kilka dni temu, w rozmowie z "Głosem" zapewniali, że płacą podatki w kraju. Co więcej - najwyższe spośród firm przewozowych.

- W zeszłym tygodniu Stały Komitet Rady Ministrów przyjął rozwiązania administracyjne, które doprowadzą m. in. do tego, że Uber zacznie płacić podatki w Polsce. Teraz płacił wyłącznie w Holandii

- mówił w rozmowie z Robertem Mazurkiem w RMF FM, Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Bartek Syta W rozmowie z Robertem Mazurkiem z RMF FM, Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera zapowiedział, że nowe prawo zostało już przygotowane i po jego wprowadzeniu Uber zacznie płacić w Polsce podatki.

Dodał, że zanim to się stanie, ustawę muszą jeszcze przyjąć Rada Ministrów i Sejm oraz Senat. Według Dworczyka ma ona wejść w życie jeszcze w tym roku.

Co do zapowiadanego na kwiecień protestu taksówkarzy w Warszawie, o którym pisaliśmy w zeszłym tygodniu, Dworczyk zapewnił, że przed powstaniem ustawy, odbyły się konsultacje z taksówkarzami.

- Szereg przepisów, również ważnych dla taksówkarzy, zostało zmienionych

- mówił w RMF FM, szef kancelarii premiera.

Co na to Uber? Już ostatnio rzecznik Uber Polska, komentowała dla nas, że firma płaci podatki w Polsce - co więcej, są one najwyższe spośród wszystkich firm przewozowych.

Czytaj więcej: Protest taksówkarzy w Warszawie. Są przeciwni kierowcom z Uber i Taxify

- Według analizy finansowej Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej, w 2017 r. Uber Polska uzyskał 8,8 mln zł zł przychodu netto, a zapłacony podatek dochodowy od osób prawnych wyniósł 1 675 mln zł - tłumaczyła nam Iwona Grzywińska-Lartigue, dyrektor komunikacji Ubera w tej części Europy

Michał Dworczyk dodał też, że kierowców Ubera mają objąć specjalne wymogi, w tym testy psychofizyczne.

Z kolei Uber tłumaczył: - Od września minionego roku licencja wymagana jest od wszystkich partnerów Ubera: albo jest to licencja na krajowy przewóz osób samochodem osobowym, albo licencja taksówkarska. Ponadto każdy kierowca korzystający z aplikacji musi posiadać kasę fiskalną, z uwagi na wprowadzenie przez firmę Uber możliwość płatności gotówką. Każdy przejazd z Uberem jest też osobno fakturowany.

Co z hulajnogami elektrycznymi?

Dworczyk odniósł się też do hulajnóg elektrycznych, które obecnie można wypożyczyć m. in. w Poznaniu i Warszawie. Problem jest taki, że można je zostawić w dowolnym miejscu i zdarza się, że powodują one zagrożenie. Szef KPRM powiedział, że w ministerstwie infrastruktury toczą się prace nad uregulowaniem ich funkcjonowania i dotyczące ich prawo wejdzie w życie do końca obecnej kadencji.

Zobacz: Poznań: Hulajnogi miejskie niebezpieczne dla niewidomych? Użytkownicy pozostawiają je, gdzie popadnie

MW

W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

plus.nto.pl

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Pro Media Sp. z o.o.