Dwa świetne opolskie szpitale zagrożone

Czytaj dalej
Fot. Sławomir Mielnik (o)
Iwona Kłopocka-Marcjasz

Dwa świetne opolskie szpitale zagrożone

Iwona Kłopocka-Marcjasz

Centrum rehabilitacji w Korfantowie i szpital przy Wodociągowej poza siecią. A Jeśli dostaną mniej pieniędzy, będą musiały ograniczyć leczenie.

Sieć szpitali, które będą miały ryczałtem zapewnione finansowanie nie jest jeszcze gotowa, ale od początku wiadomo, że nowe przepisy wykluczają z niej szpitale monospecjalistyczne, a więc m.in. Opolskie Centrum Rehabilitacji w Korfantowie i Wojewódzki Specjalistyczny Zespół Neuropsychiatryczny w Opolu.

Pierwsza placówka to słynny na całą Polskę i ościenne kraje szpital specjalizujący się w operacjach ortopedycznych i rehabilitacji. W drugim m.in. leczy się trombolizą udary. Jest tam też jedyny w regionie oddział psychiatrii dziecięcej.

Po reformie ponad 90 proc. pieniędzy z puli NFZ na leczenie szpitalne przejmą placówki z sieci. Wszystkie inne - z całego kraju - będą w konkursach na kontrakty walczyć o dostęp do pozostałych 9 proc.

Ustawa o sieci szpitali zacznie obowiązywać 1 października. Tymczasem los szpitali jedno- profilowych w Opolu i Korfan­to­­wie wciąż jest niepewny.

Dyrektorzy szpitali obawiają się, że tych pieniędzy będzie mniej niż dotąd.
- A wtedy będziemy musieli ograniczyć działalność - mówi dyrektor Krzysztof Nazimek, dyrektor szpitala neuropsychiatrycznego. - Tymczasem już obecny kontrakt nie wystarcza na pokrycie potrzeb. Mamy 10-15 procent nadwykonań.
- Terminy wykonania endoprotez biodrowych i kolanowych to u nas 2025 rok, co najlepiej świadczy o renomie szpitala. Jeśli nie znajdziemy się w sieci szpitali, to co zrobić z 2 tysiącami pacjentów zapisanych na planowe zabiegi chirurgiczne? Co powiedzieć tym, którzy czekają u nas na naprawienie tego, co zepsuto w innych szpitalach? Obawy dotyczą też rehabilitacji. Mamy 150 łóżek i zabezpieczamy świadczenia zdrowotne dla mieszkańców całego województwa i nie tylko. Co się stanie z pacjentami neurologicznymi, którzy u nas się rehabilitują? - martwi się Wojciech Machelski, dyrektor Opolskiego Centrum Rehabilitacji.

Szpital dostaje z NFZ rocznie 16 mln zł i wykonuje około tysiąca zabiegów, a mógłby dwa razy tyle, gdyby były pieniądze. Przy nowych zasadach finansowania nie utrzyma się. Mniej pieniędzy oznacza także wydłużenie kolejki.

Co gorsza, Korfantów nie może wprowadzić usług komercyjnych, ponieważ niedawno zbudowany blok operacyjny powstał ze środków unijnych. Mało tego - brak kontraktu z NFZ może spowodować, że pieniądze otrzymane z Unii trzeba będzie oddać.

Ratunkiem dla obu szpitali byłoby wciągnięcie ich do sieci, o co zabiega w ministerstwie opolski NFZ. Wszystko powinno się wyjaśnić do 27 czerwca.

Wicewojewoda: pacjenci są bezpieczni

Z obawami dyrektorów neuropsychiatrii i Opolskiego Centrum Rehabilitacji w poniedziałek zapoznali się członkowie sejmikowej komisji zdrowia.
- Jesteśmy zaniepokojeni, bo są to duże jednostki, niezbędne w leczeniu pacjentów naszego województwa. Nie wyobrażam sobie, żeby w sieci nie znalazła się Wodociągowa, bo gdzie będziemy leczyli udary? Już przerabialiśmy podobną sytuację z chirurgią naczyniową. Zapewniano, że WCM przejmie wszystkich pacjentów z Opolszczyzny, tymczasem kolejki znacznie się wydłużyły, a dla NFZ problemem stało się finansowanie opolskich pacjentów leczonych w ościennych województwach - mówi dr Norbert Krajczy, przewodniczący Sejmiku Województwa Opolskiego.

Dyrektor opolskiego oddziału NFZ wystąpił do ministra zdrowia o włączenie obu szpitali do sieci - Korfantowa jako szpitala drugiego poziomu zabezpieczenia, a Wodociągowej jako szpitala trzeciego poziomu (pierwszy poziom to szpitale powiatowe).

Zdaniem wicewojewody Violetty Porowskiej, oba szpitale w ogóle nie są zagrożone, a cała reforma ma służyć dobru pacjentów i zwiększeniu dostępności do usług. - Żaden z pacjentów nie powinien czuć się zaniepokojony, bo zmiany mają na celu właśnie ich dobro. To czy szpital będzie w sieci, dla pacjenta nie ma znaczenia - uważa wicewojewoda.

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że opolska neuropsychiatria do końca tego roku będzie finansowana na dotychczasowych zasadach, a w 2018 roku najprawdopodobniej będzie miała odrębne finansowanie. Natomiast szpital w Korfantowie ma zostać połączony ze szpitalem w Głuchołazach i tym samym znajdzie się w sieci.

Iwona Kłopocka
[email protected] - 77 44 32 603

Iwona Kłopocka-Marcjasz

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Pro Media Sp. z o.o.