Droga podzieliła mieszkańców. Radę też

Czytaj dalej
Fot. Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski

Droga podzieliła mieszkańców. Radę też

Leszek Kalinowski

Nie chcemy tej drogi! - krzyczała grupa z jednej strony sali. A z drugiej: - Wybudujcie nam ją! Czym zakończyła się sesja?

Środowa sesja nadzwyczajnej rady była bardzo burzliwa. Już przed ratuszem zebrały się dwie grupy mieszkańców.
Jedna - to przedstawiciele ul. Geodetów - protestowali przeciwko planom wybudowania łącznika ul. Kożuchowskiej z ul. Pileckiego. Druga - reprezentanci ul. Jagodowej, od lat domagają się wybudowania właśnie tej drogi. Mają dość tirów pod swoimi oknami. Ich koszmar miał się skończyć wraz z nową inwestycją drogową. Jak mówili, czekają na nią od ośmiu lat.

- Czujemy się oszukani. Prezydent obiecał, że jak będzie obwodnica południowa, to z tej drogi zrezygnuje - mówili przeciwnicy inwestycji. Argumentowali, że cena ich mieszkań spadnie. Że trzeba będzie wyciąć las, a on jest miejscem spacerów. Pytali: - Po co w tym miejscu trzecia droga? To wyrzucanie miejskich pieniędzy w błoto. Podkreślali, że ci, którzy pierwsi podpisywali umowy na mieszkania w 2006 roku, nie wiedzieli, że planowana jest tu droga. Bo ona pojawiła się w dokumentach później.

Nie zgadza się z tym prezydent Janusz Kubicki. Przedstawia kolejne oficjalne dokumenty. Pierwszym była Strategia rozwoju transportowego miasta z 2004 roku. Potem były kolejne i plan zagospodarowania przestrzennego z 2008 roku. Tak zdecydowali radni.
- W 2015 roku chciałem zmienić ten plan, wykreślić tę drogę, ale to właśnie radni, postanowili, że trzeba ją zostawić - mówi J. Kubicki. - Domagali się tego mieszkańcy.

Gospodarz miasta pokazał kilka tysięcy podpisów osób, domagających się budowy drogi. Dodał, że w 2005 roku w mieście zarejestrowanych było 39,8 tysięcy samochodów, w 2017 - 103,6 tysięcy.
- Miasto się rozwija, a nowych dróg powstaje niewiele. I zawsze powodują protesty - podkreśla prezydent. - Trzeba podejmować trudne decyzje.

Zdaniem radnego Kazimierza Łatwińskiego (PiS) mowa o drodze była wtedy, gdy nie było pewne, że powstanie południowa obwodnica miasta.
- Parametry we wniosku były więc inne. Możemy stracić dofinansowanie, jeśli wybudujemy drogę - przestrzegał.
Radny Jacek Budziński (PiS) proponował, by poczekać, jak będzie obwodnica, przekonamy się, czy potrzebna jest jeszcze nowa jezdnia.

- Ludzie z ul. Jagodowej czekają na tę inwestycję od 8 lat. Obwodnica powstanie najwcześniej za 7 lat. A łącznik mógłby być gotowa za 1,5 roku - wyjaśniał radny Filip Gryko (Zielona Razem).
Wczorajsza sesja nie oznaczała rozpoczęcia budowy. Chodziło jedynie o zabezpieczenie w budżecie wkładu własnego na inwestycję. To umożliwia bowiem staranie się o dofinansowanie z rządowego programu.

- A ten jest obcinany już o 200 mln zł, a będzie o kolejne 300 mln zł - podkreślał radny PO Marcin Pabierowski. - Więc nie bądźmy tacy pewni, że te pieniądze dostaniemy.
Ostatecznie 16 radnych zagłosowało za, 6 przeciw, 1 wstrzymał się od głosu.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.