DPS-y z koronawirusem. Covid znów trapi domy seniorów i ich personel

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann

DPS-y z koronawirusem. Covid znów trapi domy seniorów i ich personel

Krzysztof Strauchmann

Mieszkańcy Domów Pomocy Społecznej w Prudniku i w Kopernikach koło Nysy mają koronawirusa. Obie placówki na razie radzą sobie we własnym zakresie.

Szczególnie trudna sytuacja była w DPS Prudnik, gdzie w ciągu doby zmarły nagle cztery starsze osoby, choć u żadnej wcześniej nie potwierdzono laboratoryjnie koronawirusa. Dyrektorowi placówki udało się wczoraj zdobyć 50 tzw. Szybkich testów na Covid 19, których skuteczność jest mniejsza niż w wymazowych badaniach genetycznych. Zastosowano je u osób wykazujących objawy choroby. Szybkie testowanie pokazało, że połowa ma Covid 19.

- Sytuacja jest stabilna. Nasi mieszkańcy czują się dobrze, nikt nie wymagał przewiezienia do szpitala – mówi Maciej Staszewski, dyrektor DPS w Prudniku. – Czekamy na pobranie od wszystkich 74 podopiecznych i 50 pracowników wymazu. Placówka została zamknięta razem z 15 osobami z personelu. To wystarcza do bieżącej pracy, na razie nie potrzebujemy pomocy. Pozostały personel jest w swoich domach na kwarantannie.

Połowa podopiecznych DPS w Prudniku, to ludzie obłożnie chorzy, którzy i tak nie ruszają się z łóżek. Opiekuni muszą do nich przychodzić do pokojów w pełnym zabezpieczeniu epidemiologicznym z posiłkiem, lekarstwami czy innym wsparciem. Wszyscy leżą w jednym budynku, na razie nie ma możliwości wydzielenia osobnych miejsc dla chorych zakaźnie. Pracownikom dostarczono do spania łóżka polowe.

- Zaopatrzenia nam nie brakuje. Przydałyby się tylko czepki, fartuchy i kombinezony, bo zużywamy ich bardzo dużo – mówi dyr. Staszewski.

Pozostało jeszcze 36% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Krzysztof Strauchmann

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.