Dom kultury w Komprachcicach czeka na metamorfozę

Czytaj dalej
Fot. materiały gminy Komprachcice
Sławomir Draguła

Dom kultury w Komprachcicach czeka na metamorfozę

Sławomir Draguła

Gmina ma już koncepcję i projekt przebudowy Samorządowego Ośrodka Kultury. Autorem obu dokumentów jest znany opolski architekt Mirosław Palej.

Te prace musimy wykonać i to jak najszybciej - mówi Leonard Pietruszka, wójt gminy Komprachcice. - Nasz ośrodek kultury na prawdę woła już o pomstę do nieba. Nie spełnia żadnych współczesnych standardów.

To prawda. Samorządowy Ośrodek Kultury w Komprach­cicach to obiekt jakby z poprzedniej epoki. Niedostosowany jest do potrzeb osób niepełnosprawnych, ale przede wszystkim do wymogów bezpieczeństwa.

- Jego stan uniemożliwia również rozwój oferty kulturalnej - informuje Joanna Słodkowska-Mędrecka z Urzędu Gminy w Kom­prach­cicach. - Organizowane są tu w prawdzie wydarzenia o randze nawet ponadregionalnej, na przykład ostatni festiwal w klimatach rocka i bluesa, na którym zagrał Sebastian Riedel, ale nasze możliwości są ograniczone.

Gmina ma już koncepcję i projekt przebudowy Samorządowego Ośrodka Kultury. Autorem obu dokumentów jest znany opolski architekt Mirosław Palej.

- Tak na prawdę chcemy zmienić wszystko. Budynek wewnątrz i zewnątrz będzie zupełnie nowy - mówi Leonard Pietruszka.
Przebudowane będą wszystkie pomieszczenia, wymienione instalacje, ośrodek otrzyma nową widownię, pracownie i ich wyposażenie, sprzęt do organizacji imprez kulturalnych.

- Szkło, metal, drewno tak ma wyglądać nasz ośrodek, to XXI, a może i XXII wiek - mówi wójt Pietruszka.

Koszty kwalifikowane przebudowy Samorządowego Ośrodka Kultury w Komprachcicach wyceniane są na około cztery miliony złotych. 85 procent tej kwoty ma pochodzić z Unii Europejskiej. Gmina złożyła już w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Opolskiego wniosek o dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.

Ważne
2 lata ma trwać przebudowa Samorządowego Ośrodka Kultury w Komprachcicach. Gmina ma już pozwolenie budowlane, teraz czeka na pieniądze. Projekty oceniane będą na początku przyszłego roku. Prace zaplanowane są na lata 2017-2018.

Sławomir Draguła

Dziennikarzem jestem od 1997 roku. W nto zajmuję się przede wszystkim tematami policyjnymi i prokuratorskimi. Piszę też o drogach i wszystkim tym, co porusza się na kołach, m.in. samochodach i pociągach. Odpowiadam również za powiaty opolski i głubczycki.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.