Docieplają, modernizują, więc potem mniej trują

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof strauchmann
Edyta Hanszke

Docieplają, modernizują, więc potem mniej trują

Edyta Hanszke

44,3 mln zł mają kosztować remonty należących do samorządów budynków w czterech powiatach.

W środę w Urzędzie Miasta w Kędzierzynie-Koźlu podpisano umowę na uzyskanie unijnego dofinansowania na projekty podnoszące efektywność energetyczną w budynkach na terenie powiatów kędzierzyńsko-kozielskiego i strzeleckiego.

Ma to kosztować 24 mln zł, a dofinansowanie z puli unijnej, którą dysponuje opolski urząd marszałkowski, wyniesie prawie 7,2 mln zł.
W ramach projektu modernizację energetyczną przejdzie 16 budynków użyteczności publicznej, m.in. przedszkola, szkoły, świetlice, urzędy w gminach Strzelce Opolskie, Ujazd, Bierawa, Cisek, Polska Cerekiew, Zawadzkie, Jemielnica, Pawłowiczki, Reńska Wieś, Kędzierzyn-Koźle, oraz zarządzanych przez powiat, np. filia DPS Strzelce Opolskie w Szymiszowie. Szacuje się, że 
oszczędność energii cieplnej wyniesie 26 386 GJ/rok, a energii elektrycznej - 369 MWh/rok.

W minionym tygodniu umowę na podobne projekty z opolskim marszałkiem podpisali samorządowcy z powiatów nyskiego, prudnickiego i głubczyckiego, którzy otrzymają 10,6 mln zł, a zrealizują projekty na ponad 20,3 mln zł.

Prace w budynkach należących do gmin: Branice, Głubczyce, Prudnik, Biała, Paczków, Głuchołazy, Pakosławice, Nysa, Korfantów, Otmuchów, Skoroszyce i Grodków potrwają do września 2018 r.

Termomodernizacja zostanie wykonana m.in. w nyskim szpitalu (oddział zakaźny, oddział fizykoterapii i kuchnia główna), byłym przedszkolu w Lewicach w gminie Branice (z przeznaczeniem na Zakład Aktywności Zawodowej) czy Urzędzie Miejskim w Korfantowie.

Czesław Biłobran, starosta nyski, podkreślał, że to pierwsze takie duże, wspólne zadanie samorządów z tych trzech powiatów, i zapowiedział, że kolejne jest planowane na przyszły rok.

Sebastian Baca, wójt Branic, przyznał, że dzięki temu w jego gminie powstanie Zakład Aktywności Zawodowej dla kilkudziesięciu osób z różnym stopniem niepełnosprawności. Ma to kosztować 1,6 mln zł. Dopłata z projektu wyniesie 600 tys. zł.

Efektem realizacji tego projektu będzie modernizacja energetyczna 21 budynków, co spowoduje znaczne zmniejszenie rocznego zużycia energii (o 187 MWh) i emisji gazów cieplarnianych. Powstanie osiem źródeł ciepła i jedno źródło energii elektrycznej wykorzystujące odnawialne źródła energii.

Edyta Hanszke

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.