Do szkoły w Aleksandrowie przyjechał astronauta z USA

Czytaj dalej
Fot. Paweł Matynia, SP nr 1
Jadwiga [email protected]

Do szkoły w Aleksandrowie przyjechał astronauta z USA

Jadwiga [email protected]

Niecodzienny gość zachęcał, żeby pokochać nauki ścisłe.

To było fantastyczne wydarzenie - ocenia wizytę niecodziennego gościa w Szkole Podstawowej nr 1 jej dyrektorka Katarzyna Dzięgelewska.

- James Pawelczyk, amerykański neurofizjolog i astronauta polskiego pochodzenia okazał się bardzo sympatycznym, otwartym człowiekiem. Uczniowie byli zauroczeni i wiele się od niego nauczyli.

Wizyta astronauty w szkole nie była przypadkiem. Uczniom tej placówki tematyka kosmiczna jest dość bliska, bowiem biorą udział w projekcie EarthKam, uczestniczyli w połączeniu z Międzynarodową Stacją Kosmiczną i rozmowie z astronautą Timem Peake’ m, tworzyli rysunki do wysłania w kosmos na teleskopie Cheops.

Na spotkanie z astronautą przyjechała też grupa uczniów Publicznego Gimnazjum im. Lotników Polskich w Aleksandrowie Kujawskim z dyrektorem Andrzejem Sygitem. Gimnazjaliści biorą udział w projekcie „Kosmiczne kariery”. W obu placówkach kosmos przybliża uczniom Magdalena Mańkowska.

James Pawelczyk przybył z przygotowaną dla uczniów prezentacją, w której pokazał historię swojego lotu wahadłowcem Columbia i opowiedział o przeprowadzonych w kosmosie eksperymentach. Został wręcz zasypany pytaniami, na które niezwykle interesująco odpowiadał.

- Bierzemy udział w projekcie EarthKam. Śledzimy orbity stacji kosmicznej, wybieramy ciekawe miejsce na Ziemi, łączymy się ze stacją kosmiczną i wysyłamy zlecenia wykonania zdjęć.

- Co pan czuł, gdy zobaczył pan Ziemię z kosmosu? - zapytała gościa po angielsku Karolina Lewandowska. Astronauta pochwalił Karolinę za akcent i opowiadał o niesamowitych kolorach i swoich wrażeniach.

Pytano astronautę też między innymi o to, czy prowadził eksperymenty neurofizjologiczne, o przygotowania do lotu, o to, co było dla niego najtrudniejsze w kosmosie, czy miał tam jakąś maskotkę, jak zareagowali najbliżsi na wieść, że ma lecieć w kosmos, co zmieniło się w jego życiu po tym locie.

James Pawelczyk nie unikał odpowiedzi na wnikliwe pytania. Podziwiał też wystawę zdjęć Ziemi wykonanych przez uczniów w ramach projektu EarthKam. Podkreślił, że w życiu ważne są marzenia i ich realizacja.

Magdalenia Mańkowska chciałaby, aby spełniło się to, co James Pawelczyk wpisał do kroniki szkolnej. - Zachęcał do pokochania matematyki i nauk ścisłych w nadziei, że ktoś z naszych uczniów będzie pierwszym człowiekiem, który postawi stopę na Marsie.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.