Do poradni specjalistycznej i szpitala z elektronicznym skierowaniem

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Zgiet
Iwona Krzywda

Do poradni specjalistycznej i szpitala z elektronicznym skierowaniem

Iwona Krzywda

Jesienią ma ruszyć pilotaż systemu elektronicznych skierowań lekarskich. To kolejny etap cyfryzacji druków wystawianych pacjentom

CZYTAJ KOMENTARZ AUTORKI: E-telenowela w poradniach i szpitalach

Projekt przepisów koniecznych do wdrożenia elektronicznych skierowań wystawianych pacjentom jest już gotowy i właśnie trafił do konsultacji społecznych. Rozwiązania przygotowane przez Ministerstwo Zdrowia umożliwią lekarzom przygotowywanie tego rodzaju dokumentów za pomocą specjalnego systemu informatycznego, do którego stopniowo mają być włączane wszystkie placówki medyczne. Przez internet lekarz będzie mógł wystawić skierowanie na badania diagnostyczne, konsultację u kardiologa, ortopedy czy innego specjalisty oraz terapię na oddziale szpitalnym. Dotychczasową, papierową formę zachowają druki kierujące chorego na dodatkowe badania i konsultacje w ramach jednej placówki np. przed zaplanowaną operacją.

– Dla pacjentów to bezcenne rozwiązanie. Dzięki wirtualnym dokumentom chorzy nie będą musieli już osobiście dostarczać do placówki, często znacznie oddalonej od miejsca zamieszkania, oryginału skierowania, wymaganego, żeby znaleźć się na liście oczekujących – komentuje Ewa Borek, prezes Fundacji MY Pacjenci. – Naszym zdaniem, system e-skierowań powinien być jednak rozszerzony i dawać także możliwość przekazywania lekarzowi informacji zwrotnej o przebiegu dalszej terapii czy wynikach zleconych badań – dodaje.

Czytaj więcej:

 • Jak w praktyce mają działać wirtualne druki?
 • E-skierowania całkowicie mają zastąpić papierowe. Kiedy?
Pozostało jeszcze 64% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Iwona Krzywda

Do redakcji Dziennika Polskiego dołączyłam w sierpniu 2015 r. Zajmuję się głównie ogólnopolskimi i lokalnymi tematami związanymi z systemem ochrony zdrowia oraz szkolnictwem wyższym.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.