Dlaczego Polki wychodzą za Niemców? Wanda Niemca nie chciała, ale do naszych czasów zmieniła zdanie. Rozmowa z prof. Piotrem Roguskim

Czytaj dalej
Fot. Fot. Miejska Biblioteka Publiczna Opole
Krzysztof Ogiolda

Dlaczego Polki wychodzą za Niemców? Wanda Niemca nie chciała, ale do naszych czasów zmieniła zdanie. Rozmowa z prof. Piotrem Roguskim

Krzysztof Ogiolda

Profesor Piotr Roguski, badacz literackich związków polsko-niemieckich, emerytowany profesor slawistyki Uniwersytetu Kolońskiego, autor książki „(Nie) poszła za Niemca”.

Podczas spotkania z czytelnikami w Opolu pan profesor promował swoją książkę „(Nie) poszła za Niemca. Opowieść historyczno-literacka”. Opowiada ona – co czytamy na okładce - o miłości, małżeństwach i trudnych sprawach polsko-niemieckich. Tą, która nie poszła za Niemca i wybrała śmierć w nurtach Wisły, była Wanda. Przypomnijmy: skąd się ten mit wziął?
Tę legendę wymyślił Wincenty Kadłubek, jak zresztą wiele innych. Legenda o Wandzie zmieniała się z czasem. W opowieści Kadłubka Wanda umiera bezpotomnie, ale do Wisły się nie rzuca. Ów skok do rzeki pojawia się w późniejszej „Kronice wielkopolskiej”. Mocodawcom kronikarzy najwyraźniej potrzebny był mit władczyni, która dla spraw ogólniejszych składa z siebie ofiarę.

Czyli rezygnuje z własnych potrzeb na rzecz ogółu?
W „Kronice wielkopolskiej” i u Długosza jest to także ofiara z życia. Inni autorzy sugerowali, że między mityczną Wandą a księciem teutońskim (wcześniej nieznanym z imienia, dopiero Długosz nadał mu imię Rytygier), którego rzekomo ona nie chciała, pojawiło się uczucie. Zatem Wanda składa na rzecz ojczyzny ofiarę podwójną - nie tylko z życia, ale także z miłości. Warto pamiętać, że wątek Wandy pojawia się również w literaturze niemieckiej.

Jako długoletni pracownik Uniwersytetu Kolońskiego i innych uczelni niemieckich, pan profesor przekonał się, że współczesne Wandy wcale nierzadko Niemców chcą… Mieszanych polsko-niemieckich małżeństw spotkał pan niemało. Co przybliża do siebie Niemców i Polki?
Z moich obserwacji wynika, że w małżeństwach mieszanych to Polki wychodzą za Niemców. Do rzadkości należą, i historycznie należały, związki Polaka z Niemką.

 • Portale matrymonialne pokazują Polki jako dziewczyny ciepłe, wychowane tradycyjnie, które stworzą dom i urodzą dzieci

 • W jakim języku najczęściej mówi się w rodzinach mieszanych? Po polsku, po niemiecku, w obu?
 • Dlaczego Polki wychodzą za Niemców?
Pozostało jeszcze 76% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Krzysztof Ogiolda

Jestem dziennikarzem i publicystą działu społecznego w "Nowej Trybunie Opolskiej". Pracuję w zawodzie od 22 lat. Piszę m.in. o Kościele i szeroko rozumianej tematyce religijnej, a także o mniejszości niemieckiej i relacjach polsko-niemieckich.
Jestem autorem książek:
Arcybiskup Nossol. Miałem szczęście w miłości, Opole 2007 (współautor).
Arcybiskup Nossol. Radość jednania, Opole 2012 (współautor).
Rozmowy na 10-lecie Ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych, Gliwice-Opole 2015.
Sławni niemieccy Ślązacy, Opole 2018.
Tajemnice opolskiej katedry, Opole 2018.

W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

plus.nto.pl

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Pro Media Sp. z o.o.