Dlaczego Polki wychodzą za Niemców? Wanda Niemca nie chciała, ale do naszych czasów zmieniła zdanie. Rozmowa z prof. Piotrem Roguskim

Czytaj dalej
Fot. Fot. Miejska Biblioteka Publiczna Opole
Krzysztof Ogiolda

Dlaczego Polki wychodzą za Niemców? Wanda Niemca nie chciała, ale do naszych czasów zmieniła zdanie. Rozmowa z prof. Piotrem Roguskim

Krzysztof Ogiolda

Profesor Piotr Roguski, badacz literackich związków polsko-niemieckich, emerytowany profesor slawistyki Uniwersytetu Kolońskiego, autor książki „(Nie) poszła za Niemca”.

Podczas spotkania z czytelnikami w Opolu pan profesor promował swoją książkę „(Nie) poszła za Niemca. Opowieść historyczno-literacka”. Opowiada ona – co czytamy na okładce - o miłości, małżeństwach i trudnych sprawach polsko-niemieckich. Tą, która nie poszła za Niemca i wybrała śmierć w nurtach Wisły, była Wanda. Przypomnijmy: skąd się ten mit wziął?
Tę legendę wymyślił Wincenty Kadłubek, jak zresztą wiele innych. Legenda o Wandzie zmieniała się z czasem. W opowieści Kadłubka Wanda umiera bezpotomnie, ale do Wisły się nie rzuca. Ów skok do rzeki pojawia się w późniejszej „Kronice wielkopolskiej”. Mocodawcom kronikarzy najwyraźniej potrzebny był mit władczyni, która dla spraw ogólniejszych składa z siebie ofiarę.

Czyli rezygnuje z własnych potrzeb na rzecz ogółu?
W „Kronice wielkopolskiej” i u Długosza jest to także ofiara z życia. Inni autorzy sugerowali, że między mityczną Wandą a księciem teutońskim (wcześniej nieznanym z imienia, dopiero Długosz nadał mu imię Rytygier), którego rzekomo ona nie chciała, pojawiło się uczucie. Zatem Wanda składa na rzecz ojczyzny ofiarę podwójną - nie tylko z życia, ale także z miłości. Warto pamiętać, że wątek Wandy pojawia się również w literaturze niemieckiej.

Jako długoletni pracownik Uniwersytetu Kolońskiego i innych uczelni niemieckich, pan profesor przekonał się, że współczesne Wandy wcale nierzadko Niemców chcą… Mieszanych polsko-niemieckich małżeństw spotkał pan niemało. Co przybliża do siebie Niemców i Polki?
Z moich obserwacji wynika, że w małżeństwach mieszanych to Polki wychodzą za Niemców. Do rzadkości należą, i historycznie należały, związki Polaka z Niemką.

 • Portale matrymonialne pokazują Polki jako dziewczyny ciepłe, wychowane tradycyjnie, które stworzą dom i urodzą dzieci

 • W jakim języku najczęściej mówi się w rodzinach mieszanych? Po polsku, po niemiecku, w obu?
 • Dlaczego Polki wychodzą za Niemców?
Pozostało jeszcze 76% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Krzysztof Ogiolda

Jestem dziennikarzem i publicystą działu społecznego w "Nowej Trybunie Opolskiej". Pracuję w zawodzie od 22 lat. Piszę m.in. o Kościele i szeroko rozumianej tematyce religijnej, a także o mniejszości niemieckiej i relacjach polsko-niemieckich. Jestem autorem książek: Arcybiskup Nossol. Miałem szczęście w miłości, Opole 2007 (współautor). Arcybiskup Nossol. Radość jednania, Opole 2012 (współautor). Rozmowy na 10-lecie Ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych, Gliwice-Opole 2015. Sławni niemieccy Ślązacy, Opole 2018. Tajemnice opolskiej katedry, Opole 2018.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.