Dentyści z Czech leczą niepełnosprawnych

Czytaj dalej
Fot. Fot. Archiwum Dentator
Iwona Kłopocka-Marcjasz

Dentyści z Czech leczą niepełnosprawnych

Iwona Kłopocka-Marcjasz

W Ostrawie powstał pierwszy gabinet leczący wyłącznie osoby niepełnosprawne z Polski. Za ich zabiegi płaci NFZ.

W dostępie do leczenia ma pomóc program prozdrowotny „Kierunek: Uśmiech”, uruchomiony przez czeską klinikę. Za południową granicą leczeni są już niepełnosprawni z woj. śląskiego, opolskiego, dolnośląskiego i świętokrzyskiego.

W Polsce działa zaledwie kilkadziesiąt gabinetów stomatologicznych leczących osoby niepełnosprawne, tymczasem takich osób jest prawie 4,7 miliona.

- To ogranicza ich dostęp do leczenia, a o profilaktyce próchnicy wśród osób niepełnosprawnych nawet nie ma co mówić. Do leczenia zniechęcają też kolejki - mówi dr Piotr Borowski, stomatolog.

Nisko wyceniane leczenie i wymagania względem placówek, dotyczące m.in. przeszkolenia personelu i dostępności sprzętu, sprawiają, że dla wielu ośrodków leczenie takiego pacjenta jest nieopłacalne. - Inaczej sytuacja wygląda w Czechach, gdzie koszty leczenia są znacznie niższe, a tym samym bardziej dopasowane do wycen NFZ – dodaje dr Borowski.

W Ostrawie powstała pierwsza w pełni przystosowana klinika, w której zabiegom poddaje się wyłącznie osoby niepełnosprawne z Polski. Za leczenie za granicą płaci polski NFZ.

Podjąć się go można natomiast w ramach programu „Kierunek Uśmiech”, który specjalnie dla Polaków stworzyła czeska klinika.

- Koszyk świadczeń obejmuje m.in. leczenie próchnicy, wypełnianie ubytków do trzech powierzchni, znieczulenie, usuwanie zębów, leczenie zmiany w błonie śluzowej jamy ustnej czy leczenie kanałowe, ale także znieczulenie ogólne – wylicza dr Piotr Borowski, koordynator programu.

Wybierając się na leczenie do Czech, pacjent nie musi wykładać swoich pieniędzy.

Wstępne finansowanie leczenia zapewnia działający w kraju Polski Instytut Zdrowia. Z leczenia mogą skorzystać wyłącznie osoby pełnoletnie mające prawne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym i znacznym.

- Wystarczy skontaktować się z Polskim Instytutem Zdrowia, który dopełni z pacjentem wszelkich formalności i umówi wizytę w klinice Dentator. Można to zrobić poprzez stronę kierunekusmiech.pl lub dzwoniąc do opiekuna pacjentów na numer 514 699 779 - mówi Mariusz Chudziak.

Osoba niepełnosprawna może się zgłosić na leczenie samodzielnie, może to także w jej imieniu zrobić ośrodek lub instytucja opiekuńcza, fundacja, a nawet zakład pracy chronionej.

Iwona Kłopocka-Marcjasz

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Pro Media Sp. z o.o.