Dentyści z Czech leczą niepełnosprawnych

Czytaj dalej
Fot. Fot. Archiwum Dentator
Iwona Kłopocka-Marcjasz

Dentyści z Czech leczą niepełnosprawnych

Iwona Kłopocka-Marcjasz

W Ostrawie powstał pierwszy gabinet leczący wyłącznie osoby niepełnosprawne z Polski. Za ich zabiegi płaci NFZ.

W dostępie do leczenia ma pomóc program prozdrowotny „Kierunek: Uśmiech”, uruchomiony przez czeską klinikę. Za południową granicą leczeni są już niepełnosprawni z woj. śląskiego, opolskiego, dolnośląskiego i świętokrzyskiego.

W Polsce działa zaledwie kilkadziesiąt gabinetów stomatologicznych leczących osoby niepełnosprawne, tymczasem takich osób jest prawie 4,7 miliona.

- To ogranicza ich dostęp do leczenia, a o profilaktyce próchnicy wśród osób niepełnosprawnych nawet nie ma co mówić. Do leczenia zniechęcają też kolejki - mówi dr Piotr Borowski, stomatolog.

Nisko wyceniane leczenie i wymagania względem placówek, dotyczące m.in. przeszkolenia personelu i dostępności sprzętu, sprawiają, że dla wielu ośrodków leczenie takiego pacjenta jest nieopłacalne. - Inaczej sytuacja wygląda w Czechach, gdzie koszty leczenia są znacznie niższe, a tym samym bardziej dopasowane do wycen NFZ – dodaje dr Borowski.

W Ostrawie powstała pierwsza w pełni przystosowana klinika, w której zabiegom poddaje się wyłącznie osoby niepełnosprawne z Polski. Za leczenie za granicą płaci polski NFZ.

Podjąć się go można natomiast w ramach programu „Kierunek Uśmiech”, który specjalnie dla Polaków stworzyła czeska klinika.

- Koszyk świadczeń obejmuje m.in. leczenie próchnicy, wypełnianie ubytków do trzech powierzchni, znieczulenie, usuwanie zębów, leczenie zmiany w błonie śluzowej jamy ustnej czy leczenie kanałowe, ale także znieczulenie ogólne – wylicza dr Piotr Borowski, koordynator programu.

Wybierając się na leczenie do Czech, pacjent nie musi wykładać swoich pieniędzy.

Wstępne finansowanie leczenia zapewnia działający w kraju Polski Instytut Zdrowia. Z leczenia mogą skorzystać wyłącznie osoby pełnoletnie mające prawne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym i znacznym.

- Wystarczy skontaktować się z Polskim Instytutem Zdrowia, który dopełni z pacjentem wszelkich formalności i umówi wizytę w klinice Dentator. Można to zrobić poprzez stronę kierunekusmiech.pl lub dzwoniąc do opiekuna pacjentów na numer 514 699 779 - mówi Mariusz Chudziak.

Osoba niepełnosprawna może się zgłosić na leczenie samodzielnie, może to także w jej imieniu zrobić ośrodek lub instytucja opiekuńcza, fundacja, a nawet zakład pracy chronionej.

Iwona Kłopocka-Marcjasz

Moje zainteresowania zawodowe to: zdrowie, oświata, kultura, sprawy społeczne. Obserwuję działania instytucji ochrony zdrowia i zachodzące w nich zmiany systemowe. Piszę o osiągnięciach opolskiego środowiska medycznego, nowatorskich zabiegach, nowoczesnych technologiach i sprzęcie.
Na bieżąco śledzę też życie opolskich szkół. Piszę o wszelkich istotnych dla nauczycieli i uczniów sprawach, relacjonuję przebieg najważniejszych szkolnych wydarzeń. Redaguję dodatek "Twoja Kariera", poświęcony nowinkom w szkołach zawodowych. Interesuje mnie też życie akademickie, szczególnie Uniwersytetu Opolskiego (współtworzę dodatek "Akademicka").
Piszę także o wydarzeniach kulturalnych w regionie (szczególnie interesuje mnie teatr). Interesuje mnie także szeroko pojęta problematyka społeczna.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Pro Media Sp. z o.o.