Czym jest białaczka?

Czytaj dalej
Fot. 123RF
Katarzyna Kojzar

Czym jest białaczka?

Katarzyna Kojzar

Litera B, czyli białaczka, szeroka grupa nowotworów krwi. Czym są i jak je można leczyć?

Co roku przybywa w Polsce aż 6 tysięcy nowych zachorowań na białaczkę (dane Fundacji Przeciwko Leukemii). Ponad połowa wszystkich przypadków to seniorzy, czyli osoby powyżej 60 roku życia. Rzadziej - choć to też się zdarza - chorują małe dzieci.

Białaczka, nazywana także leukemią, to choroba nowotworowa krwi i szpiku kostnego. Może mieć różne formy, od których zależy przebieg i leczenie. Wyróżniamy cztery grupy: ostra i przewlekła białaczka szpikowa, przewlekła i ostra białaczka limfatyczna. Na ten ostatni typ często chorują dzieci - to około 220 przypadków rocznie.

Objawy choroby

Objawy mogą się różnić w zależności od typu choroby i jej zaawansowania. Symptomy mogą oznaczać także inne choroby, więc ich wystąpienie nie oznacza od razu, że pacjent ma leukemię. Jakie to objawy? Można tutaj wymienić na przykład łatwość powstawania siniaków, częste krwawienia, anemię, trudnogojące się skaleczenia, bóle kostno-stawowe, powiększenie węzłów chłonnych, wątroby i śledziony. Często zdarza się tak, że pacjent nie ma żadnych objawów, ale lekarz zauważa coś niepokojącego podczas rutynowych badań krwi.

Przyczyny choroby nie są do końca znane. Białaczka występuje w każdym wieku, w każdym środowisku. Niektóre przypadki leukemii spowodowane są długotrwałą ekspozycją na działanie niektórych chemikaliów - np. benzenu.

Jak leczyć pacjenta?

Leczenie składa się z czterech etapów. Pierwszy z nich to rozpoznanie typu białaczki. Wprowadza się także leczenie wspomagające, które zapobiega zakażeniom - to ważne, bo nawet zwykłe przeziębienie jest dla pacjenta niebezpieczne. Drugi etap to leczenie mające na celu zmniejszenie ilości komórek białaczkowych.

Trzeci - usunięcie choroby resztkowej. W tym momencie w organizmie wciąż są obecne komórki białaczkowe - trzeba sprawić, żeby nie spowodowały nawrotu choroby. Ostatni etap, nazywany „leczeniem pokonsolidacyjnym” - ma zapobiec nawrotom choroby. Wprowadza się chemioterapię albo przeszczepia szpik kostny. Jeśli wszystkie etapy przebiegną prawidłowo, pacjent ma 90 procent szans na wyleczenie.

Katarzyna Kojzar

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.