Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Czy można żyć, nie produkując góry śmieci?

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Dembiński
Marta Żbikowska

Czy można żyć, nie produkując góry śmieci?

Marta Żbikowska

Zalewająca nas fala odpadów jest konsekwencją naszych konsumenckich wyborów. Czy można żyć, nie produkując śmieci? Są tacy, którzy chcą to sprawdzić.

Z roku na rok Polacy produkują coraz więcej śmieci. W 2015 roku mieszkaniec naszego kraju wyrzucał 283 kg śmieci rocznie, w kolejnym roku ta liczba była już większa o 20 kg. Aby zauważyć, że problem z nadmiarem śmieci istnieje, nie trzeba studiować statystyk. Wystarczy wyjrzeć przez okno. Przepełnione kubły, wylewające się odpady nie tylko z przydomowych czy osiedlowych śmietników, ale także z koszy ustawionych w mieście to nasza codzienność. Narzekamy na służby komunalne, które nie nadążają z usuwaniem bałaganu z naszych oczu. Nie chcemy widzieć tego, co sami sobie zgotowaliśmy. To bowiem, co nie mieści się już w osiedlowych i przydomowych kubłach, jest niczym innym, jak naszym konsumenckim wyborem.

Jako jedna z pierwszych osób postanowiła udowodnić to pewna Amerykanka. Mieszkająca w Kalifornii Bea Johnson wprowadziła w życiu swojej czteroosobowej rodziny zasady Zero Waste. Stopniową rezygnację z zakupów, które generują śmieci, oraz sposoby na ponowne wykorzystywanie odpadów Bea Johnson opisała w swojej książce „Pokochaj swój dom”, której podtytuł brzmi: „Zero Waste Home, czyli jak pozbyć się śmieci, a w zamian zyskać szczęście, pieniądze i czas”.

Zdjęcie autorki z litrowym słoikiem, w którym prezentuje śmieci wyprodukowane w ciągu roku przez jej czteroosobową rodzinę, obiegło najpierw Amerykę, potem Europę. Wszędzie Bea Johnson znajduje naśladowców, którzy próbują sprawdzić, czy życie bez śmieci jest możliwe.

Kluczem jest refleksja

Polskie Stowarzyszenie Zero Waste zostało zarejestrowane w marcu ubiegłego roku. Na facebookowym profilu ma 13 tys. fanów.

- Odkąd sześć lat temu skończyłam studia na wydziale biologii, zajmuję się edukacją ekologiczną i tematyką świadomej konsumpcji. Decyzja o ograniczaniu produkcji śmieci w moim przypadku była naturalnym krokiem na drodze, którą dawno obrałam

- mówi Agnieszka Sadowska-Konczal z Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste.

W dalszej części artykułu dowiesz się m.in. co jest najważniejsze, aby zacząć życie wolne od śmieci, a także gdzie można kupić produkty na wagę do własnego pojemnika czy woreczka.

Pozostało jeszcze 81% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Marta Żbikowska

m.zbikowska@glos.com

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nto.pl

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Pro Media Sp. z o.o.