Czujniki w Strzelcach Opolskich pokazują, gdzie jest problem ze smogiem

Czytaj dalej
Fot. Fot. archiwum UM
Radosław Dimitrow

Czujniki w Strzelcach Opolskich pokazują, gdzie jest problem ze smogiem

Radosław Dimitrow

Wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego wyraźnie pogorszyło się powietrze w Strzelcach Opolskich. Urzędnicy i mieszkańcy o tym wiedzą dzięki czujnikom jakości powietrza. Podobne rozwiązania planują także inne samorządy.

W ostatnich tygodniach największe zanieczyszczenia powietrza odnotowano w sołectwie Mokre Łany, które stanowią część Strzelec Opolskich. 1 listopada urząd odnotował tam przekrocznie pyłów PM 2.5 na poziomie 800 proc.

To zanieczyszczenie, które powstaje w procesie spalania, a które zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) jest bardzo szkodliwe dla zdrowia. Przekroczenia norm powietrza odnotowano w tym czasie także w rynku, w sołectwie Nowa Wieś, a także w Rozmierce i Dziewkowicach. W tej ostatniej miejscowości czujniki pokazały przekroczenie norm o 600 proc.

Odczyty, którymi dysponuje samorząd, pochodzą z 10 urządzeń rozlokowanych w różnych częściach gminy. Urzędnicy zamontowali je z początkiem tego roku. Wszystkie są zainstalowane na budynkach użyteczności publicznej takich jak szkoły i przedszkola. Wyniki pomiarów można śledzić na żywo poprzez stronę urzędu miasta, a także na smartfonie.

Dotychczasowe wskazania urządzeń pokazały, że smog powstaje najczęściej w godzinach wieczornych, gdy mieszkańcy rozpalają domowe kotłownie.

Gmina ma jednak podejrzenia, że w niektórych przypadkach zanieczyszczenia mogą pochodzić nie tylko ze spalania węgla, ale także odpadów. Dlatego samorząd planuje zakupić dodatkowe czujniki, które będą mierzyć zawartość chlorowodoru w powietrzu.

- To jedna z trujących substancji, która powstaje w wyniku spalania plastiku - tłumaczy Agata Landwójtowicz z urzędu miejskiego w Strzelcach Opolskich. - Planujemy zakup pięciu czujników mobilnych. Tam, gdzie zaobserwujemy wzrost zanieczyszczeń, tam będziemy jeździć na kontrole.

Czujniki jakości powietrza są coraz bardziej popularne w powiecie strzeleckim. Niedawno w podobne urządzenia zaopatrzyła się gmina Zawadzkie (zainstalowano je w Zawadzkiem, Kielczy i Żędowicach). Podobne rozwiązanie planuje wprowadzić u siebie także gmina Kolonowskie.

- Przez miesiąc testowaliśmy jedno z takich urządzeń i wiemy, że mieszkańcy byli bardzo zadowoleni z jego działania - mówi Konrad Wacławczyk z urzędu miasta w Kolonowskiem. - Przeprowadziliśmy niedawno ankietę, z której wyszło nam, że ludzie oczekują zamontowania takich urządzeń we wszystkich miejscowościach w naszej gminie. Tak też zrobimy.

Radosław Dimitrow

Jako dziennikarz „Nowej Trybuny Opolskiej” i portalu nto.pl staram się być wszędzie tam, gdzie dzieje się coś ważnego. Zajmuję się sprawami, które są istotne dla mieszkańców. Relacjonowałem już m.in. przejście tornada, powódź, liczne procesy sądowe, a także ujawniałem informacje niewygodne dla władz: przypadki mobbingu i nieprawidłowości w pracy urzędów. Uważam, że praca dziennikarza polega nie tylko na opisywaniu, ale także naprawianiu rzeczywistości, dlatego przy okazji klęsk żywiołowych niosłem pomoc poszkodowanym, a podczas epidemii koronawirusa organizowałem wsparcie dla służby medycznej.

Na co dzień szczególnie bliskie są mi sprawy mieszkańców powiatów strzeleckiego i krapkowickiego. Jeśli jest coś, o czym powinienem widzieć, to dzwoń lub pisz.

Moją pasją jest filmowanie. Od 2017 r. pełnię w redakcji funkcję wydawcy wideo oraz kieruję pracą studia nto tv, które działa w Opolu. Jestem twórcą programów telewizyjnych i dokumentalnych.

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Pro Media Sp. z o.o.