Czujniki w Strzelcach Opolskich pokazują, gdzie jest problem ze smogiem

Czytaj dalej
Fot. Fot. archiwum UM
Radosław Dimitrow

Czujniki w Strzelcach Opolskich pokazują, gdzie jest problem ze smogiem

Radosław Dimitrow

Wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego wyraźnie pogorszyło się powietrze w Strzelcach Opolskich. Urzędnicy i mieszkańcy o tym wiedzą dzięki czujnikom jakości powietrza. Podobne rozwiązania planują także inne samorządy.

W ostatnich tygodniach największe zanieczyszczenia powietrza odnotowano w sołectwie Mokre Łany, które stanowią część Strzelec Opolskich. 1 listopada urząd odnotował tam przekrocznie pyłów PM 2.5 na poziomie 800 proc.

To zanieczyszczenie, które powstaje w procesie spalania, a które zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) jest bardzo szkodliwe dla zdrowia. Przekroczenia norm powietrza odnotowano w tym czasie także w rynku, w sołectwie Nowa Wieś, a także w Rozmierce i Dziewkowicach. W tej ostatniej miejscowości czujniki pokazały przekroczenie norm o 600 proc.

Odczyty, którymi dysponuje samorząd, pochodzą z 10 urządzeń rozlokowanych w różnych częściach gminy. Urzędnicy zamontowali je z początkiem tego roku. Wszystkie są zainstalowane na budynkach użyteczności publicznej takich jak szkoły i przedszkola. Wyniki pomiarów można śledzić na żywo poprzez stronę urzędu miasta, a także na smartfonie.

Dotychczasowe wskazania urządzeń pokazały, że smog powstaje najczęściej w godzinach wieczornych, gdy mieszkańcy rozpalają domowe kotłownie.

Gmina ma jednak podejrzenia, że w niektórych przypadkach zanieczyszczenia mogą pochodzić nie tylko ze spalania węgla, ale także odpadów. Dlatego samorząd planuje zakupić dodatkowe czujniki, które będą mierzyć zawartość chlorowodoru w powietrzu.

- To jedna z trujących substancji, która powstaje w wyniku spalania plastiku - tłumaczy Agata Landwójtowicz z urzędu miejskiego w Strzelcach Opolskich. - Planujemy zakup pięciu czujników mobilnych. Tam, gdzie zaobserwujemy wzrost zanieczyszczeń, tam będziemy jeździć na kontrole.

Czujniki jakości powietrza są coraz bardziej popularne w powiecie strzeleckim. Niedawno w podobne urządzenia zaopatrzyła się gmina Zawadzkie (zainstalowano je w Zawadzkiem, Kielczy i Żędowicach). Podobne rozwiązanie planuje wprowadzić u siebie także gmina Kolonowskie.

- Przez miesiąc testowaliśmy jedno z takich urządzeń i wiemy, że mieszkańcy byli bardzo zadowoleni z jego działania - mówi Konrad Wacławczyk z urzędu miasta w Kolonowskiem. - Przeprowadziliśmy niedawno ankietę, z której wyszło nam, że ludzie oczekują zamontowania takich urządzeń we wszystkich miejscowościach w naszej gminie. Tak też zrobimy.

Radosław Dimitrow

Staram się być wszędzie tam, gdzie dzieje się coś ważnego. Zajmują się sprawami, które są istotne dla mieszkańców. Patrzę władzy na ręce. Jeśli jest coś, o czym powinienem widzieć, to dzwoń lub pisz.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nto.pl

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Pro Media Sp. z o.o.