Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Człowiek, który jeździł koleją 37 lat. I za to zapłacił

Czytaj dalej
Fot. Wojciech Matusik
Zbigniew Bartuś

Człowiek, który jeździł koleją 37 lat. I za to zapłacił

Zbigniew Bartuś

Jest 2.30 w nocy. Zgodnie z harmonogramem, właśnie skończyłeś pracę i masz obowiązek odpocząć. Z zaleceń pracodawcy wynika, że możesz siedzieć w pociągu, albo wysiąść i relaksować się poza nim. Problem w tym, że pociąg pędzi 160 kilometrów na godzinę…

Za 11 godzin zaczynasz kolejną zmianę - w Łebie. Więc gdybyś nawet wyskoczył przy tej prędkości gdzieś tutaj, w mazowieckich burakach, to nie dotrzesz do tej Łeby na czas. Faktycznie jesteś skazany na tkwienie w tym pociągu. I pracodawca ci za to nie zapłaci. Wszakże - zgodnie z instrukcją WSR-12 - odpoczywasz. W stacji docelowej - też „odpoczniesz”. W wagonie, na bocznicy, w hałasie, bez łazienki. - Pomysłodawca WSR-12 powinien podczas podróży służbowych spać w bagażniku firmowej skody. To byłby identyczny odpoczynek - ironizuje konduktor Warsu.

I oskarża: - Firma państwowa dobrze płaci swoim, a ciemniaki niech zasuwają za półdarmo.

Wars i prokurator

To, co się dzieje w Warsie, to wyzysk - uznała półtora roku temu Janina Bielska, doświadczona specjalistka z Państwowej Inspekcji Pracy w Krakowie, po sprawdzeniu systemu i warunków pracy konduktorów. Nadinspektor Ewa Major z PIP w Gdańsku doszła do identycznego wniosku. Zasmuciło je to bardzo, bo kolejowa spółka obsługująca wagony restauracyjne, sypialne i kuszetki należy w połowie do Skarbu Państwa, a w połowie do państwowego PKP Intercity i jako taka winna świecić przykładem. Co było dla nich szczególnie bulwersujące, ów wyzysk pracowników ma tam trwać od… 2004 r. Nie zrobiło z nim nic pięć kolejnych rządów: SLD, dwa PO i PSL oraz dwa PiS.

Czytaj więcej:

 • Dlaczego ten system pracy budzi kontrowersje?
 • Co wykazała kontrola?
Pozostało jeszcze 89% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Zbigniew Bartuś

Wolność jest w nas

Komentarze

2
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

joalra

Nigdy nie sądziłam, że kiedykolwiek dojdę do takiej konkluzji, że za PRL-u było to nie do pomyślenia. A co do działaczy "S", to punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Tacy są ludzie. Niestety

Krzysztof Bradliński

Czy Pasażer kupując rezerwację na miejsce sypialne czy do leżenia w kuszetce jest w pełni informowany jakie usługi otrzymuje ?
Kupując bilet czyli zawiera umowę z Koleją ?
Czy Pasażer Niepełnosprawny ruchowo czy niewidomy nie jest czasem dyskryminowany ?
Dzwonić za obsługą czyli konduktorem(nr.telefonu na drzwiach) Śmieszne ! Czy standardy są spełnione?
Pytań wiele ale co takie działania mają ukrywać?

plus.nto.pl

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Pro Media Sp. z o.o.