Częstochowa, Katowice, Bielsko będą jak rowerowy Amsterdam?

Czytaj dalej
Janusz Strzelczyk

Częstochowa, Katowice, Bielsko będą jak rowerowy Amsterdam?

Janusz Strzelczyk

Przybywa ścieżek dla cyklistów, są darmowe wypożyczalnie rowerów oraz stacje obsługi

Jeszcze w tym roku Częstochowa wyda na budowę nowych i poprawę już istniejących ścieżek rowerowych 1,5 mln zł. Miasto słynie też z bezpłatnych stacji naprawy rowerów. Najważniejszą inwestycją jest obecnie połączenie Częstochowy z sąsiednią gminą Mstów. Ścieżki pieszo-rowerowe dotrą też niebawem do kolejnego ważnego miejsca na Jurze - Olsztyna.

- Zawsze przy inwestycjach drogowych staramy się planować budowę ścieżek rowerowych - przyznaje Krzysztof Matyjaszczyk, prezydent Częstochowy.

Oto szczegóły: jeszcze jesienią tego roku Częstochowę połączy z sąsiednią, jurajską gminą Mstów szlak pieszo-rowerowy. Jest to efekt podpisanej umowy Częstochowy ze Mstowem. Miasto wybuduje ok. 700 m szlaku, a gmina Mstów wykona około 1,5 km ścieżki.

Miasto rozpoczyna też projektowanie drogi rowerowej do Olsztyna - a więc zgodnie z zapowiedziami - chce wkrótce połączyć miasto drogą rowerową także z kolejną jurajską gminą. Koncepcja zakłada przebieg drogi od ul. Legionów przez dawne tereny huty w okolice ul. Bugajskiej i połączenie ze ścieżką biegnącą od strony Olsztyna. Inwestycja powinna zostać zrealizowana w roku przyszłym, natomiast gmina Olsztyn -zgodnie z dwustronnymi uzgodnieniami - czyni starania o przedłużenie ścieżki po swojej stronie, aż do rynku w Olsztynie.

- Również w częstochowskiej dzielnicy Północ przybędzie ścieżek rowerowych - mówi Tomasz Kot, społeczny konsultant ds. infrastruktury rowerowej. Powstaną one m.in. przy ul. Wyzwolenia - od ul. Michałowskiego do al. Armii Krajowej.

Pod Jasną Górą nie ukrywają, że wzorcem miast przyjaznych dla rowerzystów jest Amsterdam.

Dlatego nie tylko przybywa w Częstochowie ciekawych tras, ale powstają również bezpłatne stacje naprawy rowerów, oraz wydawane są specjalnie dla cyklistów przewodniki po trasach. Dodajmy że samej Częstochowie jest już ok. 70 km ścieżek rowerowych.

A jak jest w innych miastach regionu. Katowice mogą się np. pochwalić zmodernizowaną ponad 19-kilometrową trasą biegnącą z centrum miasta przez Muchowiec, Piotrowice-Ochojec, Kostuchnę aż do Podlesia.

Z kolei Bielsko- Biała ma ogromny atut: góry. To tutaj na Koziej Górze jest jedyny w kraju kompleks górskich ścieżek rowerowych Enduro Trails. Nie trzeba nawet zabierać swojego roweru. Bielsko-Biała ma bowiem system bezobsługowych wypożyczalni rowerów. Podobnie zresztą jak Katowice.

Janusz Strzelczyk

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.