Czas pielgrzymek, czyli selfie dla Maryi

Czytaj dalej
Fot. brak
Bartłomiej Romanek

Czas pielgrzymek, czyli selfie dla Maryi

Bartłomiej Romanek

Kiedy pod Jasną Górą trudno się wyminąć - to znak, że nadszedł szczyt pielgrzymkowy. Do 15 sierpnia do sanktuarium przyjdzie pieszo nawet 100 tysięcy osób.

Ponad 100 tysięcy wiernych wzięło udział w niedzielnej XXVI Pielgrzymce Rodziny Radia Maryja. Tę rekordową pielgrzymkę (w jasnogórskich statystykach od lat odnotowywana jest jako najbardziej liczna) tradycyjnie uznaje się za początek ruchu pielgrzymkowego. Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja to socjologiczny fenomen, poparty doskonałą organizacją. Pielgrzymi dojeżdżają do Częstochowy z całej Polski specjalnie podstawionymi autokarami. Mają również ze sobą wszystko to, co pielgrzymowi niezbędne - składane krzesła, aby usiąść, i parasolki, które w razie potrzeby chronią przed deszczem lub słońcem.

Ale w miniony weekend nie była to jedyna pielgrzymka. Na Jasną Górę dotarła również 18. Pielgrzymka Kawalerii Konnej z Zaręb Kościelnych oraz pielgrzymki rowerowe ze Szczecina i Głodowa. Ta ostatnia wjechała podczas mszy odprawianej przy okazji Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja i otrzymali gigantyczną owację od osób pod szczytem.

4,5 miliona pielgrzymów

W lipcu i w sierpniu praktycznie codziennie na Jasną Górę wchodzić będą kolejne grupy pielgrzymów. Jak wynika ze statystyk, każdego roku do 15 sierpnia do Częstochowy przychodzi ponad 130 pielgrzymek, w których idzie 80-90 tysięcy osób. Ale w rekordowych latach liczba pątników może nawet przekroczyć 100 tysięcy. Gdyby osiągnięto taki wynik w tym roku, byłyby powody do radości, bo od lat można zaobserwować spadającą liczbę pieszych pątników.

Wierni stają się wygodniejsi i wolą dotrzeć do sanktuarium autokarem, pociągiem, samochodem lub przesiąść się na rower. Rocznie Jasną Górę odwiedza 3,5-4 milionów pielgrzymów i turystów. Ubiegły rok był pod tym względem zdecydowanie lepszy. Klasztor odnotował aż 4,5 miliona odwiedzających, ale trudno się dziwić, bo w lipcu Częstochowę odwiedził papież Franciszek, co przełożyło się na wzrost liczby pielgrzymów. Część z nich wybrała się nawet po raz pierwszy na nogach na Jasną Górę. Do pielgrzymek chętnie przyłączali się również obcokrajowcy, dla których było to całkiem nowe doświadczenie.

W ten weekend do Częstochowy wejdą 82. Poznańska Piesza Pielgrzymka oraz 37. Przemyska Piesza Pielgrzymka. Przy okazji rozpoczęcia wędrówki przez pątników z Wielkopolski, zaprezentowano nowy fanpage #PolskaPielgrzymuje, który jest dostępny zarówno na Facebooku, jak i na Twitterze. Konferencja Episkopatu Polski ma nadzieję, że poprzez zamieszczane w portalach społecznościowych zdjęcia i filmy, atmosferę pielgrzymowania poznają setki tysięcy wiernych, którzy sami nie mogli wyruszyć w drogę.

Selfie dla Maryi

W jubileuszowym roku 300. rocznicy koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze, paulini zachęcają do udziału w nowej akcji - „Selfie dla Maryi”. - Zapraszamy do nadsyłania zdjęć przez naszą stronę koronamaryi.pl. Z tych zdjęć utworzymy wielką mozaikę wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej, tak, aby każdy mógł w tym wizerunku się odnaleźć, a przede wszystkim, aby dać wyraz temu, że to my, Polacy, chcemy być obliczem Maryi. Oczywiście nie tylko nasze twarze, ale z duchowymi darami dla Matki Najświętszej - wyjaśnia o. Tomasz Tlałka, koordynator dzieła Żywa Korona Maryi.

Zakonnicy zapewniają, że wszystkie zdjęcia wysłane do 31 lipca znajdą się w wielkiej „selfie mozaice”, która zostanie zaprezentowana w mediach elektronicznych, a także umieszczona w formie banneru na Jasnej Górze. Obraz zostanie wykonany do 26 sierpnia. W celu stworzenia mozaiki paulini przewidują wykorzystanie ok. 50 tysięcy zdjęć.

Bartłomiej Romanek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.