Coś zaczęło szwankować w machinie PiS

Czytaj dalej
Fot. Adam Guz
Bogusław Mrukot

Coś zaczęło szwankować w machinie PiS

Bogusław Mrukot

Poczynania PiS oraz jego propagandowego aparatu sprawiały dotąd wrażenie rozpędzonej i dobrze naoliwionej maszyny. Ale ostatnio coś zaczęło w niej zgrzytać, drgać, pojawiły się błędy, nietrafne i często improwizowane decyzje, nieprzemyślane wypowiedzi oraz mało przekonujące tłumaczenia. W wystąpieniach polityków PiS zniknęła gdzieś charakterystyczna jeszcze kilka miesięcy temu pewność, a widoczna stała się nerwowość. Tak jakby coś się posypało, zniknęła gdzieś koordynacja, zimna krew, plan działania i jakaś naczelna wizja - komentuje Bogusław Mrukot.

Wszystko zaczęło od projektu zaostrzenia ustawy aborcyjnej, który PiS poparł nie wiadomo po co, a potem się z niego wycofał. Potem była konferencja podkomisji smoleńskiej, która miała przynieść sensację, a skończyła się niewypałem, fatalnie rozegrana sprawa caracali, kompromitacja z mistralami za dolara, wywołujące złe emocje występy pani minister od reformy szkół, a teraz niezrozumiały upór w przeprowadzeniu ekshumacji wszystkich ofiar katastrofy smoleńskiej, od czego wyraźnie dystansuje się nawet Kościół.

Może to nie przypadek, że za większość tych wpadek odpowiada Antoni Macierewicz, być może w PiS trwa walka o władzę w drugim szeregu (pierwszy jest jednoosobowy i przypisany dożywotnio prezesowi), czego efektem jest chaos i PR-owskie błędy. Być może jest to w końcu rachunek za wielość nieautonomicznych ośrodków decyzyjnych (rząd, partia, prezydent), nad którymi nie jest w stanie zapanować jeden człowiek - w tym przypadku Jarosław Kaczyński.

Swoje przyniósł też spadek poparcia w sondażach, który w PiS zrodził nerwowość i pokusę zrobienia błyskawicznie czegoś, co poprawi notowania. A wiadomo: jak szybko, to często źle. I zamiast po jednej złej decyzji dać sobie czas na zastanowienie, podejmuje się kolejną. Tak robi się błędne koło, które wirując coraz szybciej, wyrzuci PiS z foteli władzy. Opozycja nic nie musi robić.

Bogusław Mrukot

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nto.pl

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Pro Media Sp. z o.o.